Ha már profilról esik szó: itt ülünk a város szívében, egy lüktető helyen, ahol valószínűleg mások az adottságok és a lelkipásztori kihívások, mint a legtöbb templom esetében. Hogyan lehet reagálni ezekre a szükségletekre?
Augusztusban vendégünk volt Bernard Bober kassai érsek, aki, miután látta a hat gyóntatószéket és a miserendünket, úgy fogalmazott: „Akkor ez a főváros gyóntatószéke!” Számomra ez jelentette a profiltisztítást, a mi feladatunk igazából az, hogy ezt a szolgálatot minél nagyobb mértékben biztosítsuk a híveknek. Ez egyszerre a templom és a rendünk sajátos karizmája, hiszen a bűnbánók rendjének is hívnak minket. Ez a templom azáltal él, hogy ide sokszor csak úgy bejönnek az emberek. Nekünk erre kell építeni, elmondva, hogy Krisztus ma is pokolra száll, személyes poklodban lesz jelen a gyónás által, és ennek lehetősége az utadba esik, amikor egyetemre mész, hazaindulsz a munkahelyről, bejössz a városba ügyet intézni.
A megjelenő eretnekségek mindig azt eredményezték, hogy egyértelműbb megfogalmazást nyert a tanítás”
Az adventi időszakban szélesítik a lelkipásztori rendet, egyre nagyobb szolgálatot vállalnak. Milyen vállalásokat tesznek?
Tágra nyitjuk a templom kapuját: advent első hétfőjétől folyamatosan szeretnénk lehetővé tenni a gyónást a híveknek, hétköznapokon reggel 6 órától 12-ig, majd 16-tól egészen 22 óráig, közte egy idegen nyelvű sávval, mindennap más nyelven megadva a lehetőséget. Szombaton a reggeli-délelőtti sáv hasonlóan alakul, délután pedig 16 és 19 óra között gyóntatunk, vasárnap 16 és 20.30 között várjuk a híveket. Sokszor tapasztaljuk, hogy akár az ország legtávolabbi pontjairól is érkeznek hozzánk, nem egy esetben több évtized után végeznek ismét szentgyónást, a megújulás ugyanis mindig belülről, sosem kívülről fakad. Most erre még több lehetőség nyílik. Szentmise is több lesz a templomban, hétfőtől szombatig reggel 6-tól 12-ig minden órában, 9 órakor latinul. Emellett minden hétköznap 20 és 22 óra között szentségimádást tartunk majd. A városi élet rendje átalakult, igény mutatkozik arra, hogy alkalmazkodjunk ehhez a szolgálatunkban is.
Mit kell tennünk ahhoz, hogy advent idején hatékonyan ébresztgessük szívünkben az alvó Jézust?
Az első a szentségi élet, abban ugyanis személyesen találkozhatunk Krisztussal, aki maga közeledik hozzánk a kenyérben és a borban. Ő maga az, aki föloldoz, aki keresztel. Nem érzésektől függ, hogy ezek megtörténnek-e, hanem objektív módon közli magát velünk. A hatása már rajtunk múlik, de az elengedhetetlen, hogy teljes szívvel, teljes nyitottsággal jelen legyünk. A második lépés, hogy megismerjük Krisztust, ráhangolódjunk arra, hogyan érezhet az iránt a világ iránt, amelyben vagyunk. A harmadik pedig a helyes erkölcsi rend kialakítása: azaz egy családos ember alapesetben elsősorban a családjával, majd a kisebb közösségeivel, munkahelyével, végül a társadalom szélesebb rétegeivel szemben visel felelősséget. Ha helyesen alkalmazzuk ezt a rendet, mi magunk is a helyünkön leszünk.
Kálmán Peregrin
1976-ban született Budapesten, 1994-ben érettségizett az esztergomi Temesvári Pelbárt Gimnáziumban, ugyanekkor lépett a ferences rendbe, és kezdte teológiai tanulmányait. 2001-ben tett örökfogadalmat, 2003-ban pappá szentelték. 2009-től 2017-ig a Mátraverebély-szentkúti Nemzeti Kegyhely igazgatója, 2017 és 2023 között a pasaréti Páduai Szent Antal-templom plébánosa, 2023-tól a belvárosi ferences templom igazgatója, a kolostor házfőnöke. Lelkipásztor, teológiai doktor és történész, kutatási területe az 1956 utáni egyháztörténet.
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád