Új, pusztító rakétát tesztelt Kijev
A Ruta rakéta sikeres tesztelése jelentős előrelépést jelenthet Ukrajna önálló fegyvergyártásában és az oroszokkal szemben védekezésben.
„De ennek nem az az eszköze, hogy csatalkozási tárgyalásokat kezdünk” – tette hozzá Brenner Koloman.
„Az 1945 utáni világrend megváltozásának kellős közepén ér bennünket ez a vita” – mondta vezérszónoki felszólalásában Ukrajna EU-s csatlakozásáról Brenner Koloman, a Jobbik-Konzervatívok politikusa az Országgyűlésben.
A Budapest főpolgármesterének is jelentkező soproni illetőségű politikus elmondta, hogy bár remek szakmai érveket hallott a fideszes képviselőktől arra nézve, hogy miért kell megszavazni az Ukrajna EU-s csatlakozását ellenző határozati javaslatot, ő nem tudja elfelejteni „a háttérben meghúzódó Putyin-szálat”.
Szerinte Orbán 2022 február elején Moszkvában végighallgatta az orosz elnöktől a Brezsnyev-doktrínát, miszerint a NATO vonuljon vissza Közép-Európából. ( A február elsejei találkozón egyébként gazdasági kérdésekről tárgyalt Orbán és Putyin - a szerk.)
„A Jobbik szerint egy háborúban álló országról beszélünk, amely gigászi honvédő harcot folytat a szovjet-orosz csapatok ellen. Ezt a háborút mi, 1956 lyukas zászlójának örökösei, támogatjuk. De ennek nem az az eszköze, hogy csatlakozási tárgyalásokat kezdünk az ukránokkal. Jól tudjuk azt is, hogy a posztszovjet térség többi államához hasonlóan Ukrajnában is komoly korrupció és oligarchák rendszere áll fenn” – mondta Brenner, aki arra nem tért ki, hogy akkor mégis hogyan akarja támogatni az ukránokat.
A magyar mezőgazdasági termelők és a kárpátaljai magyarok védelme mellett Brenner azt a dilemmát vetette fel, hogy hogyan lehet jobban érvényesíteni Ukrajnán az EU-s csatlakozás feltételéül szabott koppenhágai kritériumokat (demokrácia, jogállamiság, emberi jogok tiszteletben tartása): ha már megy a csatlakozási tárgyalás, vagy ha ebbe sem megyünk bele addig, amíg nem történik előrelépés. A Jobbik jelenleg úgy látja, hogy az utóbbi.
Nyitókép: képernyőmentés