Kiderült: ezt gondolják a magyarok a drogról
A terjesztőkkel, termelőkkel szemben egyértelmű a zéró tolerancia.
Nem elég annyit mondani, hogy a drog rossz – jelentette ki Ungár Péter a Drogkutató Intézet kétnapos konferenciájának egyik panelbeszélgetésén. Az LMP-s politikus szerint nő a marihuána legalizációjának elfogadottsága a fiatalok körében, vitapartnere, Ferencz Orsolya viszont úgy véli, nem ok nélkül változnak a trendek.
„Nem tűnt úgy, mintha az intellektuális képességeinek jót tett volna” – emlékezett vissza Ungár Péter LMP-s országgyűlési képviselő első barátjára, aki minden nap marihuánát szívott. A történet annak apropóján került elő, hogy a Drogkutató Intézet kétnapos konferenciát szervezett a drogliberalizáció társadalmi és politikafilozófiai vonatkozásairól a Mathias Corvinus Collegiumban, az egyik panelbeszélgetés keretében pedig Ungár Péter is elmondta a véleményét.
Szerinte tágabban kell elemezni a problémákat annál, minthogy annyit mondunk, a drog rossz.
Úgy véli, bár a teljes liberalizációt senki sem akarja, azt sem szabad elfelejteni, hogy a marihuána érdemben más típusú szer, mint a többi drog, például a heroin, valamint felvetette az alkohol és egyéb legális drogok káros hatásainak kérdését.
„Ez tipikus érvelés a drogliberalizáció mellett” – jelentette ki vitapartnere, Ferencz Orsolya, a FIDESZ-KDNP országgyűlési képviselője, aki hangsúlyozta, az alkohol is ártalmas, viszont toxikus hatású, relatív gyorsan kiürül a szervezetből, miközben a legtöbb drogtípus a receptorokhoz kötődik, azaz teljesen más biomechanizmussal hat az emberre.
Ferencz Orsolya csalódásként élte meg, hogy
Józsefváros 2019-ben megválasztott polgármestere, Pikó András megvonta a forrásokat a jól működő prevenciós programoktól,
viszont a tűcsereprogramot újraindította, amely sok esetben csak súlyosbítja a problémákat. „A drogozást segítő vagy fenntartó programokat nem nevezhetjük ártalomcsökkentésnek, hangozzon bármilyen könnyekig hatóan” – közölte a képviselő.
Ungár Péter rámutatott, folyamatosan nő a fiatalok körében a marihuána legalizációjának elfogadottsága, így egyre távolabb kerülnek a szigorú magyar törvények a valóságtól. Ferencz Orsolya erre úgy reagált, hogy nem ok nélkül változnak a trendek, példaként Soros György indoktrinációs tevékenységét említette, hiszen Uruguayban dollármilliókat költött erre, és láthatóan Európában is ezt a receptet követné.
Ezt is ajánljuk a témában
A terjesztőkkel, termelőkkel szemben egyértelmű a zéró tolerancia.
A konferencia más panelbeszélgetésén is felvetődött, hogy Nyugat-Európában egyes zöld és baloldali pártok azért csökkentenék a választói korhatárt és legalizálnák a marihuánát, hogy ezzel szavazatokat szerezzenek a következő választásokon. A szakértők szerint ez veszélyes, hiszen precedensként hivatkozhatnak majd rá és olyan államokra kényszeríthetik, ahol a drogliberalizáció ötlete még csak fel sem vetődött.
Ezt is ajánljuk a témában
Hamarosan jóváhagyhatják a zöldpárti képviselők törvénytervezetét.
Pedig jó példát is látnak a szakértők a világban, Haller József, a Drogkutató Intézet igazgatója előadásában az izlandit emelte ki,
ahol a fiataloknak kijárási tilalmat rendeltek el annak érdekében, hogy este, program nélkül, egyedül vagy a barátok társaságában ne lehessen a drog az alternatív szórakozási mód.
Emellett ingyenes családi programokat szerveznek, a fiatalok pedig sportolási és kulturális kikapcsolódási lehetőségekre kapnak pénzt az államtól.
„Az életmódváltás felé terelik őket, csökkentik a kockázati tényezőket, valamint megerősítik azokat az opciókat, amelyek lekötik a fiatalokat. Ez egyértelműen mérsékli a drogfogyasztási hajlandóságot” – jelentette ki a szakértő, aki adatokkal támasztotta alá, hogy Izlandon nagy a társadalmi elutasítottság a drogokkal kapcsolatban.
A szerző a Corvinák újságírója.
Nyitókép: MCC/Molnár Mihály