Mint azt az előző cikkünkben írtuk, a Budapest Fórum nyitópaneljei között mutatták be Gulyás Márton, a Partizán műsorvezetője Margaret Eleanor Atwooddal, A szolgálólány meséje című regény írójával készült interjúját.
Megemlíthető, miért is ne, hogy Gulyás nemrég az Egyesült Államokban járt képzésen, de jóval az útját megelőzően vált nyilvánossá, hogy a Partizán jelentős adományban részesült az egyébként a Budapest Fórumot is szponzoráló German Marshall Fundtól (GMF), illetve a National Endowment For Democracy (NED) nevű szervezettől.
Visszatérve az Atwooddal készült interjúra, az író Gulyásnak kifejtette, a demokráciát akkor érik támadások, amikor egy rendszer, ami jól működött a hatalmon lévők számára, már nem elég hatékony. „Hitüket vesztik benne, s valami mással helyettesítenék.” Vagy, mikor túl sok vagyon halmozódik fel azoknál, akik a rendszer csúcsán vannak, az alsóbb rétegek pedig veszteségeket könyvelnek el. „A középosztály elmorzsolódása sokakat bosszant – fogalmazott Atwood. – Azt hitték, odatartoznak, de mégsem. Majd jön valaki, és azt mondja: »Ezt csakis én tudom megoldani.« Ezt már Ön is hallotta.”
A csalódott emberek pedig egy autokratára szavaznak, aki megítélése szerint valójában csak a gazdagoknak dolgozik.
Mi a helyzet a nőkkel?
A Partizán műsorvezetője bedobta, mit gondol arról az író, hogy nőtt-e a nők hatalma 1985 óta – utalva ugye a már említett regényre, vagy továbbra is régi, patriarchális rendszerekkel van dolgunk.
Természetesen az osztályharcos narratíva nem maradt megválaszolatlanul, Atwood szerint ugyanis változott a helyzet, „mondjuk nem 1984, hanem 1955 óta”.
Hangsúlyozta, 1966-ban elérhetővé vált a fogamzásgátló tabletta azok számára is, akik nem voltak házasok, és saját felelősségre használhatták szülői engedély nélkül. Valamint divatba jött a miniszoknya. „Ezek határozták meg a késő ’60-as éveket, és indították be a szexuális forradalmat.” A hetvenes években jött a hitelkártya, amit a férj engedélye nélkül lehetett használni.
De nyert Reagan. Ez baj, véli Atwood
Majd érkezett Ronald Reagan. Ez vélekedése szerint jócskán belassította a „dolgot”, „és ez az ellenállás a mai napig tart”. Reagan megválasztásakor szerveződött politikai erővé a vallásos jobboldal, ezért született A szolgálólány meséje.