A Hamász gratulált Szíria népének az Aszad-rezsim megbuktatásáért
A palesztin terrorszervezet továbbra is kiáll a szíriaiak mellett, tiszteletben tartja akaratukat és politikai függetlenségüket.
A korábbi vezérkari főnök úgy látja, hogy a lakosság elleni akciókban a társadalmat próbálják megtörni.
Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök az rtl.hu-nak nyilatkozott többek között az izraeli-palesztin háborúról, valamint a konfliktus lehetséges alakulásáról.
Ruszin-Szendi úgy látja, hogy a Hamász legyőzése nem csak a katonai matematikán múlik, mert a századunk háborúi már nem olyanook, mint a napóleoni időkben. „Ma már figyelembe kell venni társadalmi és politikai szempontokat is” – mondta a portálnak. Ruszin-Szendi szerint a győzelem egyik feltétele, hogy meglegyen az úgynevezett clausewitzi háromszög, vagyis a társadalom, a politika és a hadsereg is biztos lábakon álljon. „Nem véletlen, hogy nem csak katonai célpontokat támad mindkét fél, a lakosság elleni akciókban a társadalmat próbálják megtörni” – véli.
Majd hozzátette, hogy ezt a célt szolgálták a szombaton kirobbant háborúban a Hamász részéről a civilek elleni halálos támadások és a túszejtések is, míg a másik oldalról a közszolgáltatások megszüntetése.
A Gáza övezet kiéheztetése a volt vezérkari főnök szerint egy nagyon rossz út, mert azzal Izrael magára haragítaná még azokat a muszlim országokat is, amelyek egyébként nem ellenségesek vele.
Joáv Gallant izraeli védelmi miniszter hétfőn elrendelte a Gáza övezet „teljes ostromát”, ami 48 órán belül elindulhat és már összevontak erre 35 zászlóaljat. Ruszin-Szendi ezzel kapcsolatban úgy látja, hogy egy házról házra menő küzdelem felér egy öngyilkossággal.
Mint rámutatott, 2,2 millió ember él ott egy kétharmad budapestnyi területen, ahol a lakosság potenciálisan ellenségként viselkedik.
A volt vezérkari főnök úgy látja, hogy háromszoros túlerőt kellene felmutatnia az Izraeli Védelmi Erőknek (IDF) ahhoz, hogy sikeres támadást indítsanak. Ilyen nagyságú ostromotszerinte utoljára talán Sztálingrád ostrománál lehetett látni, amiben mindkét fél óriási veszteségeket szenvedett.
Arról, hogy a harcok meddig fognak tartani Ruszin-Szendi hangsúlyozta, hogy a háborúkat nem katonák indítják és nem is ők fejezik be, de az általuk elért eredmények alapján dől el, mit lépjen a politikai vezetés.
Minden ország politikai felelőssége, hogy ez a konfliktus ne eszkalálódjon, illetve ne terjedjen tovább
– mondta Ruszin-Szendi, aki szerint téved az, aki úgy gondolja hogy hogy Magyarországot nem érintik az ilyen konfliktusok. „A harcok többek közt a világpiacra is hatással vannak, az olaj ára például egyből elindult felfelé. Másrészt a válságövezetekben rekedt magyarokat is érintik az események” – hangsúlyozta.
Nyitókép: Ujvári Sándor
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?