Az „európai útra” való „visszatérés” feletti tucatörömködés, érzelmi alapú, haboskávés szimbólumpolitizálás, biankó csekk kiállítása csillogó szemmel egy nálunk jóval nagyobb és erősebb ország még meg sem alakult kormányának.
Esetleg egy fél karakter arról, hogy ez a helyzet konkrétan és per pillanat miért jó Magyarországnak? Az addig oké, hogy így hátha gyorsabban bukhat az Orbán – és azután?
Milyen elképzelések vannak a közös érdekérvényesítésről? Menetelünk együtt az „európai úton” kéz a kézben, bamba tekintettel Brüsszelbe, ahol adott esetben Abdeslam Lassouedek várnak ránk hidegvérrel, akikről az oly európai országok oly európai hatóságai hiába tudják, hogy jogellenesen az országban tartózkodó, az állambiztonság aláásásával konkrétan gyanúsítható emberkereskedők, akiknek radikalizálódásáról még jelzések is érkeznek, mégse vélik úgy, hogy akut fenyegetést jelentenének a társadalomra?
A mai Schaerbeek, amelynek kávézójában tettének elkövetése után egy terrorista ücsörgött a fegyverével, miközben a helyi gyerekek iskolába se mehettek el otthonról a fenyegetettség miatt, és amely „egyike a dzsihadista toborzás által leginkább érintett településeknek”, vajon európaibb hely, mint Częstochowa és Krakkó múlt szombatig volt?
Az őrségi Szalafő kevésbé civilizált és jogállami, mint az észak-franciaországi Arras, ahol már megint egy tanár vált „Allah Akhbar” kiáltással végrehajtott iszlamista támadás áldozatává, ami miatt ezért hétfőn országszerte kétórás traumafeldolgozással kezdődött a tanítás?
Abdeslam Lassoued menedékkérelmét 2020-ban utasították el, csakhogy a kiutasítási határozatot azóta se sikerült szabályszerűen kézbesíteni neki (nem mintha a kézbesítés sokat változtatott volna a helyzeten). Az arrasi gyilkos hatévesen, 2008-ban érkezett Franciaországba, ezért bár radikalizálódása ismert volt, őt nem is lehetett kiutasítani, mivel a jogszabályok szerint a 13 éves koruk előtt bevándoroltak védelmet élveznek e tekintetben. A jogállamiság, a jog uralma szempontjából tehát minden rendben van arrafele, az igazságszolgáltatás is jóval illatosabb, mint a lengyeleknél volt eleddig –
csak épp kósza mellékhatásként egy ismert bűnöző a sikoltozó diákok szeme láttára leszúrt egy pedagógust.
Csoda, hogy az efféle hírek sokasága láttán számos gondolkodó magyar polgár szkeptikus az európai jogállamisággal kapcsolatban? Vajon mennyire érzi az átlag magyar rezdüléseit az a politikus, aki egy brüsszelista politikai erő sikere láttán reflexből azt kiabálja, hogy éljen az európai út? És mennyiben teszi hitelesebbé az uniós jogállamisági kritériumokat az, ha egy kormány még fel sem áll, de máris példásan európainak és demokratikusnak minősítik a ténykedését? Ettől elhiggye a Fidesz-szavazó, hogy az uniós intézmények szigorúan objektív kritériumok alapján, nem pedig pofára büntetnek?