Káoszból kozmosz: reakciós gondolatok – megjelent Szilvay Gergely új kötete
2023. október 13. 09:17
Munkatársunk az előző másfél évtized írásaiból válogatott.
2023. október 13. 09:17
4 p
6
2
3
Mentés
Káoszból kozmosz: reakciós gondolatok – ezzel a címmel jelent meg a Mandiner főmunkatársának, Szilvay Gergelynek az új kötete az MCC Press gondozásában.
A könyv a szerző 2009-2023 közt írt publicisztikáinak válogatása. A fontosabbnak ítélt, napi politikán túlmutató szövegeket a szerző tematikusan rendezte. A Káoszból kozmosz új konzervatív esszékötetnek is tekinthető.
A fülszöveg úgy fogalmaz: „Reakciós indulat, ellenforradalmi hevület, konzervatív gondolat – talán így lehetne leginkább összefoglalni e kötet szövegei mögött megbúvó késztetést. Olyan publicisztikák ezek, amelyek túlmutatnak a napi politikai „megmondáson”. Így is érződik némelyiken a közélet heve, de a szerző a napi aktualitások ürügyén távolabbra tekint, és minden esetben valami messzebb hatóról szól. Időnként a düh, máskor a melankolikus derű jellemzi az írásokat. Néha legyintenek, néha megálljt kiáltanak. A tematikus egységekbe rendezett szövegek összességében a (poszt)modern szellemi káoszban a szellemi kozmosz, a rendezett világ és az otthonos állandóság helyreállítását segítik. Egyfajta rendrakást a fejünkben és lelkünkben. Ha tetszik: a restaurációt.”
Szilvay Gergely (1983, Pásztó) a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végzett történelem-kommunikáció szakon, s ugyanitt doktorált politikaelméletből. CEEPUS-ösztöndíjjal Kolozsvárott, Erasmusszal Lublinban és Krakkóban tanult. A Kőrösi Csoma Sándor program révén a New York-i Magyar Ház önkéntese volt 2016-1017-ben. Elvégezte a Hagyományok Háza népmesemondó-tanfolyamát is. A Novák Katalin köztársasági elnök által kezdeményezett Stipendium Peregrinum ösztöndíjprogram mentora. A Káoszból kozmosz a hatodik kötete. Az eddigiek: A melegházasságról – Kritika a klasszikus gondolkodás fényében (Századvég, 2016); A genderelmélet kritikája (Alapjogokért Központ, 2021); Az amerikai Dél – Régi rend az Újvilágban (Rubicon Intézet, 2021); Arcok és történetek – Magyar segítség a kereszténység bölcsőjében (Mandiner Books, 2022); Józan részegség – Inerjúkötet táncházmozgalmárokkal (L'Harmattan,2022).
Alaposan szétszedi a neomarxista mítoszt Szilvay Gergely új kötete, miszerint a déli államok egyenlők volnának a rabszolgasággal, az északiak meg a felszabadítással; a kötet bemutatóján az is kiderült, mitől ugyanúgy elnyomó az északi lobogó, mint a konföderációs, miben hasonlít hazánk lelkiállapota a déli állambeliekére, Magyarország huszadik századi gazdasági sorvadása Virginiáéra.
Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.
Kuzmányi azt részletezi, hogy mennyi idő, energia, jóakarat és pénz ment rá a Notre-Dame új liturgikus berendezéseire. Ez szép. De ettől még a végeredmény kiábrándító.
Az új magatartásformák ugyanúgy terjednek, mint a járványok, és a 21. századra a túlzások vették át a főszerepet az emberi viselkedés alakításában; az ok az „egyharmados kisebbségek” és a „szuperterjesztők” felemelkedése – állítja önkritikus könyvében Malcolm Gladwell.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
"megjelent Szilvay Gergely új kötete
Munkatársunk az előző másfél évtized írásaiból válogatott."
Akkor kemény munka lehetett megírni az új kötetet.
A szokásos Mandiner módszert alkalmazta, másolt.