Egyre több külföldi költözik hazánkba – sok érvet látnak Magyarország mellett
Egy német férfi szerint Magyarországon nyugodtabb és lazább életvitelt folytatnak az emberek.
Volt olyan, aki azt mondta, nem érzi otthon magát Németországban.
Egyre több német költözik Magyarországra, a jelenségről utoljára szeptember 3-án, kedden írtunk egy német férfi Tiktok-videója nyomán. Áprilisban a Világgazdaság írt arról, hogy néhány év leforgása alatt negyedével nőtt a Magyarországon élő német nyugdíjasok száma. Hozzátették: az egyik német közszolgálati tévé, Szász-Anhalt, Szászország és Türingia állami műsorszolgáltatója, a Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) megpróbálta feltárni az okokat, és arra jutott, hogy
a németek leginkább politikai okokból választják tömegével Magyarországot, de az alacsony árak is vonzók.
A tévé leszögezi: többen mondják azt, hogy nem érzik otthon Németországban magukat, különösen a 2015-ös bevándorlási válság óta. A tévé elsősorban Keszthelyen és Marcaliban forgatott. Egy húsz éve hazánkban lakó, német ingatlanközvetítő azt mondta a stábnak, hogy amennyiért Magyarországon házat lehet venni, annyiért egy garázst sem kap Németországban, és havi 800 euróból jól ki lehet jönni nálunk.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy német férfi szerint Magyarországon nyugodtabb és lazább életvitelt folytatnak az emberek.
A németek főleg Baranyába, Tolnába és a Balaton környékére költöznek – mutatott rá szeptember elején a Magyar Nemzet Lugas című, hétvégi mellékletének cikke.
Számos olyan példa van, hogy az ide érkező németek a közösség aktív tagjaivá váltak. Például a Dunántúl egyes régióiban, beleértve a Balaton környékét, igazi német ajkú infrastruktúra alakult ki, vannak már német mesterek és szolgáltatók is”
– nyilatkozta a lapnak az MCC Magyar-Német Intézetének igazgatója, Bauer Bence.
Ezt is ajánljuk a témában
Komoly érveket sorolt fel hazánk mellett.
A 2020 márciusában Magyarországra jött Emily Paersch és férje, Andreas a Fonyódhoz közeli Somogyváron kezdtek új életet, ahol egy honlapkészítéssel foglalkozó céget hoztak létre. Mint a Lugasnak mondták: „Magyarországon új otthonra találtunk. A Balatontól délre fekvő vidék a szülőföldünkre emlékeztet minket, amelyet szintén a szőlőművelés jellemez.” Költözésük egyik oka Németországnak az Emily Paersch által abszurdnak titulált energia- és gazdaságpolitikája, a másik pedig a bevándorláspolitika, amely Emily Paersch szerint hatalmas pénzügyi kihívásokat és biztonsági torzulásokat okozott a német társadalomnak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szintén megerősítik, hogy a németek körében igen népszerűvé vált hazánk: az elmúlt négy évben dinamikusan, 34,9 százalékkal nőtt az itt letelepedő németek száma. Míg 2019-ben 16 537-en érkeztek, a Magyarországon élő német állampolgárok száma 2023-ban már elérte a 22 310-et – olvasható a Magyar–Német Intézet nemrég megjelent elemzésében. Bauer Bence intézetvezető a Corvinák blogon azt is megjegyezte, hogy ezek többsége feltehetően nyugdíjas, s hogy „médiaértesülések szerint a hazánkban élő német nyugdíjasok száma öt év alatt 25%-kal növekedett”.
Az okok közt vezet hazánk relatív olcsósága, hogy könnyebb ingatlant szerezni, és kevesebb kerül az élet. De vezető ok a politika is, pontosabban az, hogy itt nincsenek migránsok, sem önostorozás. Úgyszintén fontos érv a közbiztonság. Emellett „kedvező éghajlat, a kulináris és gasztronómiai, turisztikai és kulturális élvezetek, de a magyarok vendégszeretete és befogadókészsége is mind-mind fontos aspektus”.
Ezt is ajánljuk a témában
Néhány év leforgása alatt negyedével nőtt a hazánkban élő német nyugdíjasok száma, derült ki a német közmédia riportjából.
A nyitókép illusztráció. Fotó: BERND WUSTNECK / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP