Vajon még most is köztünk élnek a szektavezérek ?
A Netflix új sorozatában – megszólaltatva túlélőket és egykori tagokat – olyan szektavezérek nyomába ered, mint Charles Manson, Jim Jones, vagy Aszahara Sókó.
Száznál is több sorozatgyilkossal és tömeggyilkossal tartja a kapcsolatot Tóth Árpád, de rendszeresen levelet vált John Lennon gyilkosával, Mark David Chapmannel is.
Egyáltalán nem szokványos, sőt, egyenesen bizarr, hogy valaki sorozatgyilkosokkal levelezik. Hogyan kezdődött?
Tíz évvel ezelőtt láttam egy dokumentumfilmet, ahol iskolások azt a házi feladatot kapták, hogy készítsenek interjút egy érdekes, izgalmas alannyal. Az egyikük gondolt egy merészet és írt egy sorozatgyilkosnak, aki hamarosan válaszolt is. Ez indított el engem is ezen az úton. Alaposan felkészültem, még az FBI-nak is írtam a biztonság kedvéért.
Azt válaszolták, hogy nyugodtan írjak az Egyesült Államokban elítélt sorozatgyilkosoknak, tömeggyilkosoknak, amíg nem akarom őket kiszabadítani, semmi gond.
Kinek írt először?
Gary Ridgway-nek.
Ő mit tett?
Borzasztó dolgokat. Több mint ötven nőt gyilkolt meg, jobbára prostituáltakat, akik könnyű célpontnak bizonyultak. Sokáig senki nem gyanakodott rá, egy átlagos családapának tűnt, aztán lebukott. Mellette elsők között írtam levelet Charles Watsonnak, a Manson-család egyik tagjának. Manson már nem él, Charles Watson viszont igen. Tudni kell, hogy brutális gyilkosságokat követtek el Kaliforniában. Egy este öt embert öltek meg. Meggyilkolták például a filmrendező, Roman Polanski feleségét, Sharon Tate színésznőt is. Halálra ítélték őket, de mire sorra kerültek volna a kivégzésnél, Kaliforniában 1972-ben eltörölték a halálbüntetést és életfogytig tartóra változtatták.
De levelezésben állok például David Berkowitz-al is. Ő 1977-ben találomra választott ki embereket New York utcáin és lőtte le őket. Mikor elkapták és megkérdezték, miért csinálta,
azt válaszolta, hogy a szomszéd kutyáját megszállta az ördög, és a kutya parancsolt rá, hogy gyilkoljon.
Ezt is ajánljuk a témában
A Netflix új sorozatában – megszólaltatva túlélőket és egykori tagokat – olyan szektavezérek nyomába ered, mint Charles Manson, Jim Jones, vagy Aszahara Sókó.
Hány tömeggyilkossal vagy sorozatgyilkossal folytat levelezést?
Kétszázötven sorozatgyilkosnak és tömeggyilkosnak írtam,
persze sokan nem válaszoltak, ám száznál többel ma is rendszeresen levelezek.
A legfontosabb: miért?
A miértek érdekelnek engem is. Hogyan lesz valakiből sorozatgyilkos? Mi visz rá embereket arra, hogy tömeggyilkosok legyenek vagy mi a motiváció, amikor híres emberek életére tör valaki? Alapfokú kriminálpszichológia végzettségem van. Sokat kutatok ezen a területen, a levelezés pedig kiegészíti ezeket a kutatásokat.
Ezt is ajánljuk a témában
A négy leghíresebb esetet mutatjuk be.
A családja, a környezete mit szól ahhoz, hogy gyilkosokkal levelez?
Feltették már nekem a kérdést, hogy minek, de ez a munkám része.
Nem érez sokszor undort?
De, ám megpróbálom függetleníteni magamat attól, hogy kegyetlen gyilkosok írnak nekem válaszokat. Mert olyan emberekkel kell kedvesnek, nyitottnak lennem levélben, akikkel nem szeretnék kedves lenni. Nagyon oda kell figyelni.
Az köztudott ugyanis, hogy a legtöbbjük nárcisztikus személyiség, amellett, hogy pszichopaták.
Kell nekik a figyelem, amit a börtönben kevésbé kapnak meg. De ha valaki nagyon direkten kérdez, akkor bezárkóznak. Általában úgy próbálom irányítani a levelezést, hogy maguktól kezdjenek el írni a gyilkosságokról, a motivációról, az érzéseikről.
Kikkel tart fent rendszeresnek mondható kapcsolatot?
Például Heriberto Sedával, a New York-i zodiákussal, aki saját bevallása szerint hét fiatal nővel végzett 1990 és 1994 között. Azt írta nekem, megtetszett neki az eredeti zodiákus története, őt akarta utánozni. A különbség az, hogy az eredetit, aki a hatvanas években ölt meg öt embert, soha nem kapták el. Az utóbbi sorozatgyilkos történetét filmben is feldolgozták, keresztrejtvényekben üzent és rendszeresen írt levelet az újságoknak a gyilkosságokkal kapcsolatban. Az egyik áldozatával, aki csak megsérült, de életben maradt, személyesen is találkoztam.
De sok levélváltásom volt már Leslie Williams-szel, ő négy nőt ölt meg, vagy említhetem Yolanda Saldívart, aki arról ismert, hogy megölte a 24 éves Grammy-díjas énekesnőt, Selenát. A Selena rajongói klub elnöke volt, ám meglopta az énekesnőt, kirúgták, nem bírta elviselni és egy vita közben hátba lőtte.
Vannak még?
Igen. Sok levelet kaptam már Robert John Bardótól, ő egy fiatal színésznőt, Rebecca Schaeffert ölte meg Amerikában. Rajongója volt, levelekkel bombázta, a lány sajtósa válaszolt is helyette. Felbátorodott, azt gondolta magában, hogy van köztük valami, aztán látott a színésznővel egy ágyjelenetet az egyik filmben és dührohamot kapott. Több ezer mérföldet utazott autóval, becsöngetett Schaeffer lakásába és számon kérte a színésznőt, hogy miért lépett félre. Végül szíven lőtte.
Borzasztó. A Tik-Tokon Gyilkoslevelek néven mesél a levelezéseiről. Ott hallottam, hogy John Lennon gyilkosával, Mark David Chapmannel is kapcsolatban áll.
Ezt is ajánljuk a témában
„Csak meg akarom ismételni, hogy sajnálom az elkövetett bűncselekményt. Nincs mentségem – hangoztatta Mark David Chapman.
Két éve írtam neki, és fél év után válaszolt is. Az első levelében arról írt, hogy volt egy kisebb műtétje, meg, hogy hívő ember lett. Később azt bizonygatta a levelében, hogy higgyem el, megbánta, amit tett,
de haragudott John Lennonra, hogy felbomlott a Beatles. Úgy érezte, meg kell büntesse…
Mi a célja a levelezéssel?
Egy könyvet szeretnék írni. Egy olyan könyvet, amelyben az eseteket vizsgálva talán megválaszolom, hogy miért lettek sorozatgyilkosok ezekből a pszichopatákból. Miért öl valaki és miért öl többször egymás után? Ezekre keresem a válaszokat. Én a levelezést a kutatói munkám részeként fogom fel. Nem megbántva a kórboncnokokat, de ők sem szokványos munkát végeznek, mégsem kérdőjelezi meg senki a munkájuk hasznosságát. Egyébként ez a kutatás csak az egyik feladatom, munkaszervezéssel foglalkozom, mellette pedig karitatív alapon sokáig bohócdoktorként próbáltam jobb kedvre deríteni a beteg kisgyerekeket.
Visszatérve a gyilkosokhoz: kinek írt legutóbb?
Anders Behrin Breiviknek, aki 2011-ben 77 ember gyilkolt meg Norvégiában. Még nem válaszolt…
Nyitókép: Tóth Árpád, aki számtalan sorozatgyilkossal levelezik. Fotó: Mandiner
Ezt is ajánljuk a témában
Most tíz éve egy rendőrruhába öltözött norvég férfi válogatás nélkül mészárolni kezdte kiskorú honfitársait egy szigeten: Anders Behring Breivik utøyai terrortámadása megrázta hazáját és a világot. Breivik ma kényelmes börtönbüntetését tölti, semmit nem bánt meg, a szemtanúk és az áldozatok hozzátartozói életre szóló traumákkal küzdenek.