Százhuszonöt éve gyilkolták meg Sissit, így nézett ki a gyilkosa (Fotó)
Erzsébet királynét már életében is hatalmas kultusz övezte, amelyet „szerethető karaktere” alapozott meg.
Megelőzte a korát a látványos függőhíd, amelyet azonban 1945 januárjában a németek felrobbantottak. A mai Erzsébet hidat csak 1964-ben adták át.
Már 1887-ben felmerült, hogy a pesti Eskü térnél (a mai Március 15. tér) hidat építsenek Budára. Sokan viszont tiltakoztak, mert elterjedt, hogy a belvárosi plébániatemplomot el kell bontani a híd építése miatt. 1896 elején hivatalosan is felvetődött, hogy a frissen elkészült Vámház téri hidat (ma Szabadság híd) ne Ferenc Józsefről vagy Árpád vezérről nevezzék el, hanem Szent Gellért-híd legyen a becsületes neve.
A többit tudjuk. A Vámház téri híd Ferenc József híd lett, az Eskü téri híd keresztelésénél pedig elvetették Árpádot, mivel már 1898-ban, Erzsébet királyné meggyilkolása után szorgalmazták a hazai lapok, hogy az új híd a királyné nevét viselje. Érdekesség, ebben az évben az is napirenden volt, hogy a Margit híd Andrássy Gyula híd legyen, a Váci utca pedig Kossuth Lajos utca.
Ezt is ajánljuk a témában
Erzsébet királynét már életében is hatalmas kultusz övezte, amelyet „szerethető karaktere” alapozott meg.
Az Eskü téri híd budai oldalának alapozásánál (a Gellért hegy lábánál) nem kevés gondot okozott, hogy forró termálvíz tört a felszínre, ugyanakkor a Rudas-fürdőt tápláló források elapadtak. Hosszú időbe tartott, míg a megfúrt forrást eltömítették. 1899-ben az is felvetődött, hogy az új hídon dróton vontatott kábelvasutat létesítsenek, amelynek nyomvonala egészen a Svábhegyig ment volna. Ebből aztán nem lett semmi. A híd építkezésén több baleset is történt, nem egy munkás a mélybe zuhant a fa állványzatról, amikor pedig már állt a híd, de még nem adták át, akkor az öngyilkosok, elegánsabb kifejezéssel élve, az életuntak jelentek meg a hídon.
1903 augusztus végére elkészült a híd, szeptemberben már csak a terhelési próbák és a festés zajlott,
Más kérdés, hogy a köznép még hosszú éveken keresztül Eskü téri hídnak nevezte. Az Erzsébet híd csodájára jártak a nagyvilágban, főleg Amerikában és Angliában tapsoltak, ugyanis az Erzsébet híd a korai függőhidak egyik legszebbje volt. A bravúros technikai megoldás olyannyira elragadtatta a külföldi építészeket, hogy hetente jöttek küldöttségek, hogy tanulmányozzák a különleges megoldást.
Az Erzsébet híd egészen 1945 januárjáig állt, akkor azonban a németek felrobbantották. Felemásra sikeredett a művelet, a budai oldalon teljesen megsemmisült a híd, a pesti oldalon viszont megmaradt, hogy aztán
Végül a régire emlékeztető új híd épült, amelyet 1964-ben adtak át, az átadót pedig a Magyar Televízió is közvetítette. Amíg a Ferenc József hidat már a kommunista rendszerben Szabadság hídra keresztelték, némileg meglepő, hogy az Erzsébet híd nevét nem váltották le másra. Úgy lehettek vele, hogy az emberek megszokták a nevet, amúgy pedig talán már el is felejtették, hogy ki volt az eredeti névadó…