Vészjelzés a Bloombergtől: 100 ezer katona érkezhet Ukrajnába az oroszok oldalán
És a lap szerint „ez még csak a kezdet”.
Az előadó Dalos fedőnéven jelentett az állambiztonságnak.
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) Facebook-oldalán jelent meg egy bejegyzés szerdán, melyből kiderült, hogy Vikidál Gyula, – aki Dalos fedőnéven jelentett az állambiztonságnak –, milyen információkat szolgáltatott művésztársáról, Nagy Feróról.
De mint az augusztusban nyilvánosságra került, hogy
a szocializmus belső elhárítása vele figyeltette meg az István, a király rockopera premierjét is.
Az ÁBTL ezzel kapcsolatban nyilvánosságra hozott egy akkoriban szigorúan titkosnak minősített iratot is. Az 1983. szeptember 20-án, vagyis pontosan negyven éve keletkezett jelentésben Vikidál tartótisztje, Gábor Róbert rendőr főhadnagy aról írt, hogy Vikidál Gyula mit jelentett Nagy Feróról pár nappal korábban, szeptember 14-én, amikor egy nyilvános helyen találkoztak.
Az iratból kiderült, hogy a rockopera ősbemutatója után a film szereplői és a rendezők közös vacsorán vettek részt. Az állítólag itt elhangzott beszélgetés során Nagy Feró – aki egy Koppány-párti nagyurat alakított a darabban –elmondta Dalosnak, hogy „sajnálja, hogy elfecsérelte a korábbi éveit a Beatrice zenekarra, most kis- és nagylemeze jelenik meg, filmszerepet kap. Az eltelt egy év alatt anyagilag többet keresett, mint a többéves Beatrice működése alatt” – olvasható a most kikerült jelentésben. „Véleménye szerint megéri komolyan dolgozni, mert annak anyagi és erkölcsi értékei vannak”. „Hogy így történt-e valójában, azt nem tudjuk: Nagy Feró mondott valamit,
Dalos besúgta, Gábor Róbert állambiztonsági főhadnagy gépelt egy jelentést róla”
– fűzték hozzá az ÁBTL közösségi oldalán.
„A leírtak egyáltalán nem fedik a valóságot, hiszen az első Beatrice-lemezünk magánkiadásban 1988-ban jelent meg” – cáfolta kapásból a jelentésben leírtakat Blikknek a rocksztár. Hozzátette, „Mi több Erdős Péter, aki korábban a Hungaroton lemezkiadó mindenható ura volt, annyira nem szerette az együttest, hogy még 1989-ben is azt mondta,
ha tehetné, soha nem adna ki lemezt nekünk.
Sőt, először csak 1992-ben jutottunk be a tévébe” – tette hozzá a Beatrice frontembere.
A szocializmus éveiben a nagyvárosok művelődési házaiból együttesével együtt kitiltott énekes azt is felidézte, hogy ezen a vacsorán – mindenki nagy meghökkenésére – volt bátorsága megkérdezni Horváth István akkori belügyminisztertől, miért nem kaphatnak nyugati útlevelet.
Majd arra is kitért a lapnak adott nyilatkozatában, hogy
„jó barátok voltunk Vikidállal, nem volt rivalizálás közöttünk és fogalmam se volt róla, hogy a pártállam besúgója”.
Nagy Feró a Blikknek leszögezte, hogy „Soha nem tagadtam meg a Beatricét, s amennyiben a leírtaknak helyt adunk, csak arra tudok gondolni, hogy Gyuszi azért mondta rólam ezeket, hogy jobb színben tüntessen fel, kicsit elfogadottabbá váljak”.
Utóbbi felvetésnek lehet is alapja, mivel a jelentés legvégén található értékelésben az áll, hogy „egyértelműen megállapítható, hogy Nagy Ferenc magatartásában, szemléletében és munkához való hozzáállásában pozitív változás tapasztalható. Ellenőrzését a miniszteri parancsban meghatározott időszakonként végrehajtjuk, és ezek alapján teszünk javaslatot a kutatónyilvántartásból való törlésére” – idézte a Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára.
A vonatkozó bejegyzést teljes terjedelmében alább olvashatják:
Nyitókép: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának Facebook-oldala