Mikor a külföld segít, abból Szerbia, Líbia és Irak lesz. Geopolitikai egyszeregy, hogy nem mindenki akar a nemzetednek jót, aki a kormányodnak rosszat akar.
A hazát a külföldnek mocskolni nem helyzetfüggően ostobaság, hanem ab ovo, mindig.
Ehhez képest egy ilyen felkérésre idehaza pillanatok alatt ráugrik hazánk vezető közéleti YouTube-csatornájának egyes számú arca, akinek köszönhetően ma a svéd középiskolások társadalomismeret-órán már tudományos tényként véshetik évtizedekre a fejükbe: Magyarország „megsérti a demokratikus értékeket”. Ennek elsajátításában segít egy gyakorlófeladat is: „Mondj példákat arra, miként gyengítették Magyarország demokráciáját! Kezdd a tudomány, az igazságszolgáltatás és a tömegmédia területén.”
Nincs második esély az első benyomásra; a tananyaggá nemesített hazugság akkor is közhelyszerű tény marad, ha egy percig sem volt igaz, és akkor is, ha már régen megváltozott. A svéd tankönyv ezért pont olyan szörnyű, mint az orosz.
De utóbbiban legalább nem segédkeztek itthoni hazakereskedők.
S hogy mit kaptak cserébe? Egy szép hivatkozást. Idézem: „Gulyos Márton (sic!) politikai aktivista szerint, ha egy tagállam a felszínen demokráciának tűnik, melyben például vannak általános választások, attól még a gyakorlatban lehet elnyomó rezsim.” Jól látják, igen: Gulyás Márton belerúgott a kedvükért kettőt a hazájába, ők meg a nevére sem tudtak ráguglizni cserébe. Mert ennyit ér, ennyire fontos a külföldnek Magyarország. Annyit, hogy
a forradalmai fasisztázhatók, ha a narratíva úgy kívánja, kormánya lediktatúrázható, ha kényelmetlen, a magyarok neve meg majd lesz valahogy.
Mikor Gulyás Mártont a Partizán nagy nézői felkérdezőshowján márciusban megkérdezték arról, látja-e a kivándorlásnak alternatíváját ebből a szörnyű országból, meglepő és hazafias választ adott: azt, hogy ez egyáltalán nem egy szörnyű ország, s aki megtalálja itthon a számításait, annak semmi oka kivándorolni. Ez az igazság, ez a nemzeti minimum. Ezt a Gulyás Mártont kérem vissza a nemzet számára, akiről tudhatom: tud úgy küzdeni a neki ellenszenves kormánnyal szemben, hogy közben nem felejti el közös hazánkat becsülni. Ennek a hazának árt a külföldi hitelrontás – s tizenhárom évnyi ellenzéki áskálódás mérlegét megvonva már látszik, hogy felesleges is. Nem fér bele. Értsünk a külföld természetéből legalább annyit, mint a kis kaukázusi népek. Nekünk sincs náluk sokkal több vesztenivalónk.
Külföldön ne köpködjük a hazánkat. Az ilyesmi a végén mindig visszaköp.
(Nyitókép: Mónus Márton, az MTI/MTVA)