Karácsony megkezdte a riogatást: az étkeztetés leállításával fenyeget (VIDEÓ)
Komoly szankciókat helyezett kilátásba a főpolgármester, amennyiben a főváros teljesíti kötelezettségét.
„Nemcsak az én időmben, hanem azt megelőzően, Demszky idejében sem merült fel soha az esélye annak, hogy Budapest csődbe jusson, ilyen a rendszerváltozás óta nem volt” – fogalmazott a főpolgármester.
Tarlós István korábbi főpolgármester volt a HírTv vendége. Tarlós szerint, ha még mindig ő lenne a főpolgármester nem így nézne ki a fővárosi büdzsé, mint most. Hozzátette: nyilván ebben az esetben más lenne az együttműködés a kormánnyal.
„Én annyit tudok, hogy igazán szép summát hagytunk a kasszában, és nagyon jelentős mértékben megemelkedett az iparűzési adó bevétel, tehát, hogy onnan hogyan lehetett eljutni idáig, azt nehezen tudom megérteni” – fogalmazott a főpolgármester.
Rávilágított: „Azt biztosan tudom,
hogy nem csak az én időmben, hanem azt megelőzően, Demszky idejében sem merült fel soha az esélye annak, hogy Budapest csődbe jusson,
ilyen a rendszerváltozás óta fel sem merült.”
Tarlós szerint nem egészen egyeznek a fővárosi vezetők kijelentései az esetről. Szerinte benne van a pakliban, hogy valóban csődhelyzetbe került a főváros, de azt is el tudja képzelni, hogy csupán műbalhé az egész.
A korábbi főpolgármester szerint nem lehet tudni, pontosan ki vezeti a fővárost. Szerinte nagyon nehéz ezt kívülről megítélni, hiszen a főpolgármester és a helyettesek gyakran egymástól eltérő dolgokat állítanak. Úgy véli: sokszor inkább ideológiák, mint a számok mentén kommunikálnak.
„A korábbi pénzügyi helyettesem ott ül a közgyűlésben, amit ezekből a körökből hallok, aszerint a város pénzügyi helyzete valóban nagyon nehéz. Ugyanakkor ezt másképp indokolja a városvezetés, és másképp a kormány.
Utóbbihoz a számok, a tények és a valóság közelebb áll”
– fejtette ki.
Tarlós szerint a városvezetés részéről egyre kevésbé számít a valóság. Ennek pedig jó példája a Lánchíd-ügy, amelyet a városvezetés úgy kommunikál, hogy a híd határidőn belül elkészült.
„Ez szamárság. Azt lehet mondani, hogy a később megkötött szerződés alapján mondható, hogy határidőn belül voltak, de a Lánchíd átadásának eredeti tervezett határideje 2021 vége volt. Aztán jött az a játék, hogy megpróbálták azt kommunikálni, hogy olcsóbban újítják fel a hidat. Ebben az volt a trükk, hogy mi eredetileg fel akartuk újítani a pesti oldali villamosalagutat is, amit ők egy az egyben elhagytak” – világított rá Tarlós.
A volt főpolgármester szerint, Karácsony Gergely virtuális városvezetést művel. Kifejtette azt is:
az elmúlt négy évben nem sok új kezdeményezés történt a városban.
„Volt a hármas metró infrastruktúra rekonstrukciója, amire mi szereztük meg a pénzt, mi készítettük elő, terveztettük meg, engedélyeztettük, sőt több mint egyharmadát de facto meg is valósítottuk, örülök és gratulálok, hogy befejezték, de a szerepük visszafogott volt ebben” – mondta, majd hozzátette: ebbe a projektbe a végére több mint 70 milliárdot adott a kormány, míg a főváros csupán hétmilliárdot, tehát a kormányt szidni, nem elegáns. „Gyakorlatilag a kormány tízszer annyi pénzt adott, mint a főváros” – szögezte le.
Tarlós szerint egyre inkább ott tartunk, hogy ideológiai, indulati, érzelmi síkra terelődött a teljes főváros-politika.
„Feltételezésem, hogy a városvezetés nem önálló, legalábbis a főpolgármester nem az, eléggé kiszolgáltatott helyzetben van, nagyon kevés lehet az önálló mozgástere” – fejtette ki. Hozzátette: szerinte arra számítanak, hogy a jövőre esedékes önkormányzati választáson nem a teljesítményé lesz a főszerep. Úgy véli, hangulati befolyáslásra, a kommunikáció szemléletére és a budapesti relatív többség befolyásolhatóságára és agymosására megy ki a játék.
Nyitókép: HírTv videó