A másik drágító tényező Grád Ottó szerint a forint árfolyama és az euróhoz vagy a dollárhoz viszonyítva látható az elmúlt hetekben, hogy a magyar fizetőeszköz jelentősen gyengült a két nemzetközi devizához képest.
Ez a két változás együttesen okozta azt a nagyon jelentős mértékű növekedést, ami tapasztalható jelen pillanatban a piacon”
– fogalmazott a Mandinernek Grád Ottó.
A Magyar Ásványolaj Szövetség lapunknak kijelentette továbbá, nem csak hazánkban tapasztalható az üzemanyagok árnövekedése, hiszen a Brent típusú kőolaj drágulása az összes többi országra is kihat.
Ez nem hazai sajátosság, párhuzamosan, ahogy a hazai, úgy a környező országok üzemanyagárai is emelkednek”
– mondta a főtitkár lapunknak, majd hozzátette, hogy főleg az eurós elszámolású országban csak a Brent változása jelenti az emelkedést, nálunk erre párhuzamosan hozzá kell tenni azt a közel 7-8 százalékos gyengülést, amit a forint a dollárhoz képest elszenvedett.
„Ez a kettő együtt már sajnos lényegesen magasabb emelést kényszerít rá a piaci szereplőkre, mint az országok esetében, ahol euróban történik az üzemanyagok értékesítése” – jegyezte meg Grád Ottó.
Meddig emelkedhetnek az árak?
Grád Ottó arra számít, hogy a Brent további erősödése egyelőre nem várható, szavai szerint a Brent 85 dolláros ára egy „elég kemény támasz lesz”. A szakember szerint az olaj árának emelkedése mögött az áll, hogy a nagy kitermelő országok, mint Szaúd-Arábia és Oroszország visszafogta a kitermelését.
A másik oldalon egyre komolyabban lehet arról hallani, hogy túl optimistának mérték pár hónapja a keresleti oldalon várható növekedést, itt elsősorban Kínára kell gondolni”
– fogalmazott.
Grád Ottó szerint a kínálati oldalon is normalizálódik majd a helyzet, hiszen ha csökken a kereslet, akkor az áraknak is meg kell állniuk. A szakember szerint több hónapon keresztül a Brent kőolaj a 70-80 dolláros hordónkénti ársávon mozgott, azt reméli, hogy a következő időszakban a 85 dolláros áron stabilizálódik majd az ár, mert így legalább az egyik paraméter a korábban említett kettő közül stabil pozícióba kerülhet. A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a forint gyengülése is megáll, ez esetben 650 forint alatt maradhat az üzemanyagok ára.
Ha emelkedés lesz, akkor az inkább a gázolaj piacát érinti majd, hiszen az ősszel induló magasabb gázolaj kereslet óhatatlanul is feljebb értékeli ezt az üzemanyag típust a másikkal szemben”
– szögezte le Grád Ottó.
Nyitókép: MTI/Czimbal Gyula