Augusztus 20-án Magyarországra látogat Erdogan
Biztonsági, védelmi ipari és gazdasági ügyekről tárgyal Orbán Viktorral a török elnök.
Nem rossz dolog a magány, ha van kivel megosztani.
„2023. augusztus 20-ára sajátos csapatot hívott meg Orbán Viktor miniszterelnök a budai várba. A Karmelita kolostor erkélyéről nézhette végig az államalapítást ünneplő nagy tűzijátékot egy sor olyan vezető, akik közül sokan egyébként ritkábban járnak diplomáciai utakon az Európai Unión belül. Az alábbiak fordultak meg a Karmelitában egyetlen nap alatt:
Recep Tayyip Erdoğan török elnök,
Ilham Alijev, Azerbajdzsán elnöke,
Savkat Mirzijojev üzbég elnök,
Tamím bin Hamad ál-Száni katari emír,
Szadir Zsaparov kirgiz államfő,
Aleksandar Vučić szerb elnök,
Serdar Berdimuhamedow türkmén államfő,
Milorad Dodik, Bosznia szerb többségű tagállama, a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke,
Andrej Babiš Csehország volt miniszterelnöke,
Sebastian Kurz, egykori osztrák kancellár,
Janez Jansa, Szlovénia volt miniszterelnöke,
Rusztam Minnyihanov, az Orosz Föderációhoz tartozó tagállam, a Tatár Köztársaság vezetője.
Orbán Viktor a fent felsorolt vezetőket úgy hívta, mint a »politikai barátait«, akikkel együtt ünnepelte az államalapításunk évfordulóját. A lista, és az azóta kiderült hírek az itt megkötött megállapodásokról, megmutat nekünk néhány dolgot az európai és a magyar politikáról.
Nem rossz dolog a magány, ha van kivel megosztani. Az egyik az, hogy Orbán Viktor uniós elszigetelődése egyrészt fokozódott, másrészt öngerjesztő is. Régóta születnek cikkek arról, hogy a magyar miniszterelnök egyre inkább elszigetelődik az Európai Unión belül. A Fidesz-kormány korábbi hagyományos szövetségeseinek egy része, mint mondjuk a francia jobboldal, választásokon tűnt el.
Másik része, mint a brit tory párt, elhagyta az Európai Uniót. A németekkel ápolt hagyományosan jó viszony jelképes ügyeken bukott el, mint amilyen a CEU kitiltása Magyarországról. Az újabb kori szoros szövetségesekkel, mint a csehek, lengyelek és szlovákok, a magyar kormány Oroszországgal kapcsolatos politikája miatt romlott meg a viszony.
A magyar kormány magányosságát az Európai Unióban leginkább az állandó reménykedés mutatja meg, hogy Orbán Viktor szövetségesei végre hatalomra juthatnak, nagyobb teret engedve ezzel az orbáni gondolatnak az európai fősodorban. Ez a reménykedés viszont ritkán válik valósággá. Nagy reményekkel várta a magyar kormány Giorgia Meloni új olasz kormányát is, és Meloni ugyan még mindig az Orbán-kormány szövetségesének mondja magát, radikálisan más politikát visz, atlantista, NATO- és EU-barát, kifejezetten Putyin-ellenes, a migráció kérdésében pragmatikus.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Biztonsági, védelmi ipari és gazdasági ügyekről tárgyal Orbán Viktorral a török elnök.
Nyitókép: Orbán Viktor hivatalos Facebook-oldala