Nagy István agrárminiszter legutóbb a Tranziton erősítette meg: ha az Európai Bizottság nem hosszabbítja meg egyes ukrán gabonatermékek szeptember 15-én lejáró behozatali tilalmát, akkor a belső piac, illetve a magyar gazdák védelme érdekében már nemcsak az eddigi négy, vagyis a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag, hanem mind a 24 korábbi gabonatermékre kiveti Magyarország a behozatali tilalmat.
Az uniós hosszabbítást egyébként a magyar kormány hivatalosan is kezdeményezte, erről Gulyás Gergely kancelláriaminiszter beszélt a legutóbbi Kormányinfón.
Ezúttal a lengyelek nálunk is harciasabbak
Ezzel az állásponttal ugyanakkor nem vagyunk egyedül, a hosszabbítás egyik nagy követelője a háború megítélése kapcsán korántsem velünk egy húron pendülő Lengyelország, ám
ott van még a táborban Szlovákia és Bulgária is. Románia már „kiugrott”
– ahogy arra a kancelláriaminiszter is utalt korábban. A lengyelek azonban hajthatatlanok, Robert Telus augusztus 25-én erősítette meg, támogatják a behozatali tilalom meghosszabbítását legalább az év végéig, s ha erre Brüsszel nem kerít sort, úgy az egyes ország saját korlátozásokat vezethetnek be.
De hogy mi is a probléma az ukrán gabonaexporttal?
„Az Ukrajna felől az Unióba tengeren és szárazföldön érkező jelentős mennyiségű import leszorítja a termelői árakat is a magas inputköltségek ellenére, tartós jelenléte pedig komoly problémákat okozna Európa gabona- és olajosnövény termelő országaiban. E negatív folyamatok megelőzése érdekében kell áttekinteni a kialakult piaci viszonyokat, és megfelelő uniós intézkedéseket hozni” – vázolta a helyzetet még az év elején Nagy István. Akkor jött létre a közös fellépés az említett országok részéről. A tárcavezető kiemelte: tiszteletben tartják az ukrán gabona világpiacra jutását segítő uniós intézkedéseket, de kötelességük a hazai és európai gazdák érdekeit védve megőrizni az EU belső piaci egyensúlyát.