Legalizálná a füvet a német baloldali kormány
Hamarosan jöhetnek a trafikok, ahol kannabiszt lehet majd venni – legalábbis a német kormány így tervezi. A gyógyszertárasok tiltakoznak, a szabad füvezésnek ráadásul az EU is útjába állhat majd.
Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója mesélt a Mandinernek arról, mivel járna a német drogliberalizációs tervezet.
A német tervezet szerint maximum 25 gramm marihuánát tarthatnának maguknál a németek. Hogy pontosabban lássunk, ez mit jelent, mekkora mennyiségről van szó?
Még nem olvastuk a törvénytervezet pontos szövegét, illetve azt a Bundestag nem is fogadta el, de nagyon nem mindegy, hogy nettó vagy bruttó hatóanyagról beszélünk. A hazai szabályozásnál a csekély mennyiség, ami egy meghatározó tétel, a nettó hatóanyagnál 6, míg a bruttónál 30. Ha a német tervezet szerint nettó 25 gramm hatóanyagról van szó, az brutálisan sok.
Az erkölcsi problémákon túl milyen kérdéseket vet fel még ez az új szabályozás? Rengetegszer hallani azt, hogy a marihuána, illetve a könnyű drogok a belépő szint a kemény drogok világába. Ez igaz?
Határozottan, több szinten is. A német tervezet felveti azt is, hogy ők ezzel az Európai Uniós egyezményekkel is szembemennek, ugyanis Berlin is aláírta az illegális kábítószer-kereskedelem elleni egyezményt. Valahogy be kell kerülni az országba annak, amit ők árulnának, pont emiatt a franciák, elsősorban Emmanuel Macron sincs elragadtatva ettől az ötlettől.
Ezzel valójában uniós szabályokat szegnének meg.
Arról a szakmán belül is megoszlanak a vélemények, hogy a marihuána milyen hatásokat okoz. Egy valami azonban biztos: a rendszeres fogyasztók 15 százaléka lesz függő. Nem pszichés függőségről beszélünk, hanem olyanról, mint amit bármilyen más kábítószer okoz.
Ez az arány elsőre kevésnek tűnhet, ám egy százezres-milliós merítésnél az már nagyon nagy egészségügyi terhet jelent az egészségügyi rendszernek.
Ezt is ajánljuk a témában
Hamarosan jöhetnek a trafikok, ahol kannabiszt lehet majd venni – legalábbis a német kormány így tervezi. A gyógyszertárasok tiltakoznak, a szabad füvezésnek ráadásul az EU is útjába állhat majd.
Ez pontosan mit jelent?
Az addikció egy nagyon súlyos gond és fontos tudni azt, hogy a 18 évnél fiatalabbak esetében, a nem teljesen kifejlett szervezetnél fokozottan súlyos egészségi következményekkel járhat a függőség. Természetesen a német szabályozásnál is kikötnék, hogy kiskorú nem vásárolhat kábítószert, azonban mai napig látni 18. életévüket be nem töltötteket cigarettát szívni vagy alkoholt fogyasztani. Miért pont a marihuánánál lenne más?
Van bármi hatása a német tervezetnek hazánkra nézve?
Hogyne, gondoljunk csak bele, hogy hány német jön Magyarországra nyaralni akár a Balatonhoz, akár a fővárosba, például a Sziget Fesztiválra! Ráadásul Németország az egyik fő kiinduló országa a magyarországi turizmusnak. Ha tudjuk, hogy ők legálisan, a zsebükben áthozhatják a marihuánát, akkor azt a magyar társadalom nagyon nehezen fogja tudni kezelni, hogy mekkora mértékben ömlik be Magyarországba az egyébként itthon illegális szer.
Hollandiában évek óta híresen engedékeny szabályozás van érvényben. Ez a mostani tervezet mennyiben különbözik attól?
A német tervezet Európában szinte egyedülállóan enyhe, viszont Kanadában próbálkoztak ugyanezzel a kannabisz ügyében és nagyon rossz tapasztalataik vannak. Berlinnek elég lett volna körbenéznie a világban: azok az okok és indokok, melyekre a tervezetnél hivatkoztak, teljesen hamisak. Kanadában például számok bizonyítják, hogy az egészségügyi rendszerre jóval nagyobb terhelés hárult a kannabisz legalizálása után.
Ezt is ajánljuk a témában
A német kormány lazít a kannabisz szabályozásán: lehetne otthon nevelni a növényeket, és létrehoznának kannabiszt terjesztő társadalmi klubokat is.
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter azt nyilatkozta, hogy a céljuk elsősorban a feketepiac visszaszorítása. Ön szerint az ilyen fokú liberalizációval el lehet ezt érni?
Abszolút nem. Ha van egy üzlet, ahol ezeket a szereket meg lehet vásárolni, ott biztos nagyfokú ellenőrzések és szabályozások lesznek érvényben, ráadásul adóznia kell. Mindez azt eredményezi, hogy a feketepiaci árnál csak jóval magasabban tudja majd eladni ugyanazt a terméket. Amennyiben az állam szabályozza a legálisan kapható kannabisz THC-, azaz a hatóanyag-mértékét, akkor azt jelenti, hogy a feketepiacon ugyanazon, vagy még olcsóbb áron fog hasonló, vagy ennél még magasabb hatóanyagú terméket kapni. Bárhol vizsgálták, a feketepiac forgalma ettől egy kicsit sem csökkent.
A német tervezet Magyarországra kifejezetten káros, még sokkal nagyobb veszélyt jelent, mint például az ukrán legalizációs törvény, hiszen a schengeni határok és a turizmus német orientációja miatt kvázi egy szabad beáramlás történhet a jövőben.
Nyitókép: Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP