Plátói szerelemben a NATO-val: Ukrajna esete az amerikai ígérettel
Az újabb NATO-csúcs kapcsán az egyik legforróbb téma, hogy lesz-e Ukrajna a NATO tagja. A válasz egyértelmű – és mégsem az. Összefoglalónk!
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Ukrajnának minden feltételt teljesítenie kell.
Élőben jelentkezett be a vilniusi NATO-csúcsról Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter. A magyar diplomácia vezetője elmondta, „világos üzenet, hogy a NATO nem tagja a háborúnak, és
mindent megtesz azért, hogy ne is eszkalálódjon a helyzet.
Ez Magyarországnak a legfontosabb, hogy tartsák érvényben azt a döntést, hogy a NATO nem részese a háborúnak és megtesz mindent az eszkalálódása ellen” – húzta alá a miniszter.
„Két csoport van, a felelőtlenül gondolkodók már most időpontot adnának Ukrajna csatlakozására, de vannak a felelősen gondolkodók, akik óvatosságra intettek – akik közül sokáig csak a magyarok vállalták fel nyíltan a véleményüket, de már egyre többen állnak elő –, hogy egy háborúban álló ország azonnali háborús helyzetet hozhatna, ez akár világháborúig is vezethet” – hangsúlyozta Szijjártó.
Kapcsolódó vélemény
Bulgária elnökével finoman szólva sem sikerült megetetni az ukrán vezetés álomvilágát. Kohán Mátyás írása.
A tárcavezető arra is felhívta a figyelmet, hogy a kedden kezdődő NATO-csúcs zárónyilatkozatának jelenlegi tervezetében
nem szerepel időpont Ukrajna NATO-csatlakozására, nincs konkrét menetrend.
A bejelentkezésből kiderült, hogy az ukrán éves programokat majd a tagállami külügyminiszterek értékelik.
Szijjártó kiemelte, „fontos érték a nemzeti kisebbségek jogainak védelme és tisztelete és ezen jogok folyamatos fejlesztése. Ez szerepel is az éves nemzeti programjában mint elvárás, amit támasztunk Ukrajnával szemben. Mi majd kiemelt figyelmet fogunk erre fordítani, és ez pedig majd eldönti, milyen véleményt fogunk alkotni egy-egy ilyen értékelésnél.”
Arról is szól a dokumentum, hogy Ukrajna akkor kaphat adott esetben meghívást, ha minden feltételt teljesít, és ezeket minden tagállam elfogadja – húzta alá.
Svédország NATO-csatlakozásáról Szijjártó Péter úgy nyilatkozott: a magyar kormány már hosszú hónapokkal ezelőtt benyújtotta a parlamentnek a ratifikációs előterjesztést, ami jól mutatja, hogy a kormány támogatja a ratifikációt, és már csak technikai kérdés, mikor fogadhatják el azt.
A vonatkozó bejegyzést alább tekinthetik meg:
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az újabb NATO-csúcs kapcsán az egyik legforróbb téma, hogy lesz-e Ukrajna a NATO tagja. A válasz egyértelmű – és mégsem az. Összefoglalónk!
Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala