Az Ipsos a Pride-hónaphoz kapcsolódóan kutatást végzett, melyből többek között kiderült, hogy az elmúlt egy évtizedben nőtt a homoszexuálisokkal szembeni tolerancia Magyarországon, de még így is messze lemarad számos nyugat-európai országtól.
A 30 vizsgált országban átlagosan 3 százalék vallotta magát leszbikusnak vagy melegnek, 4 százalék biszexuálisnak, 1 százalék pánszexuálisnak vagy omniszexuálisnak és 1 százalék aszexuálisnak.
A Z generáció – az 1997 után születettek – tagjai kétszer nagyobb valószínűséggel azonosítják magukat biszexuálisként, pánszexuálisként/omniszexuálisként és aszexuálisként,
mint a millenniálok, azaz akik 1981 és 1996 között születettek – idézte a kutatást a 24.hu.
A megkérdezett magyarok 2 százaléka mondta magáról, hogy leszbikus/meleg/homoszexuális, 3 százalék biszexuális, 1 százalék pánszexuláis vagy omniszexuális, és szintén 1 százalék transznemű, vagy olyan személy, aki nem sorolja magát a férfi/női kategóriákba.
A megkérdezettek közel fele tartja normálisnak a melegházasságot
Az Ipsos arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon több mint 15 százalékponttal nőtt azok aránya, akik egyetértenek azzal, hogy az azonos nemű párok is legálisan házasodhassanak.
2013-ban a megkérdezett magyarok 30 százaléka tartotta normálisnak a melegházasságot, ma már 47 százalék gondolja ezt.
Összesen 67 százalék gondolja úgy, hogy valamilyen jogi formában el kéne ismerni az azonos neműek párkapcsolatát. 16 százalék ezt teljesen ellenzi – tették hozzá.
Ugyanakkor „a magyar válaszadók 48 százaléka elutasítja, hogy a transznemű tizenévesek szülői engedéllyel tanácsadást vagy hormonkezelés kapjanak a nemváltás érdekében, és csak 36 százalék támogatná ezt, ráadásul még kevesebben (25 százalék) engedélyeznék erre a társadalombiztosítási fedezetet – ezzel a lista legvégén szerepelünk” – írta a lap.
Az Ipsos 2023. február 17 és március 3 között 22 514, 30 különböző országban élő felnőttet kérdezett meg, a 16-74-es korcsoportból. 17 ország – például Magyarország – esetében az eredmények reprezentatívnak tekinthetők. A 30 ország átlagát nem igazították népességhez. A hibahatár 1000 fős mintánál 3,5 százalékpontos, 500 fős mintánál 5 százalékpontos.
***
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay