Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Utazás, nyaralás, turizmus – legtöbbünknek a vidám perceket, a gondtalan kikapcsolódást jelenti ez a pár szó, pedig már nem is annyira új keletű jelenség a turizmusfóbia vagy „túlturizmus”, amely a túlzsúfolt városok egyik jellegzetessége lett, s nemcsak a helyieknek, hanem a turistáknak is kellemetlenségekkel járhat.
A koronavírus-járvány után újra hatalmas lendületet vett az utazás szerte Európában, Magyarországon is egyre inkább élénkül a nemzetközi turizmus. Ám a turisták özönének nem mindenki örül a kontinensen, az óriási turistaforgalom sok népszerű fővárosban, tengerparton, de még kisebb településen is komoly problémát okoz. Lapunk is megírta a minap, hogy például az ausztriai Hallstatt vezetése a turizmus szabályozásaként a szelfiket ellehetetlenítő paravánnal próbál küzdeni az idilli városkát elárasztó turisták ellen. A Euronews cikke alapján a Mandiner is utánajárt a túlzsúfolt városok, a „túlturizmus” jelenségének.
A Holidu nyaralóhely-keresőmotor adatai szerint a fővárosok között Amszterdamban a legmagasabb az egy lakosra jutó legtöbb turista száma, 12. Az Észak Velencéjeként is ismert holland város egyesek számára egyet jelent a kannabisszal, az alkohollal és a prostitúcióval, ám Amszterdam most arra törekszik, hogy megváltoztassa hírnevét. Áprilisban például arról szóltak a hírek, hogy a városvezetés elköltöztetné a belvárosból a piros lámpás negyedet. Céljuk ugyanis az, hogy „Amszterdam ne legyen többé Európa bűnös városa”.
A zsúfolt európai fővárosok listájának második helyén, Dublinban, a Guinness és a Temple Bar városában 11 turista jut egy lakosra. A „dobogó” harmadik fokán Tallinn áll (10 turista/lakos), majd Párizs következik kilenc és Athén nyolc turistával lakosonként.
Ha a kört nem szűkítjük a fővárosokra, még elképesztőbb adatokkal lehet találkozni a turisztikai statisztikában.
de az olaszországi Velencében, a belgiumi Brugge-ben és a görögországi Rodosz szigetén is 21-21 turista fordult meg lakosonként.
Ha valaki egy kevésbé zsúfolt városba szeretne látogatni, az Euronews Berlin, Madrid és Brüsszel mellett Budapestet ajánlja a turisták figyelmébe, mivel a magyar fővárosban egy itt élőre mindössze két turista jut. A közkedvelt európai úti célok többsége esetében ez a szám mindenütt magasabb: Prágában például nyolc, Edinburgh-ban hét, Koppenhágában és Lisszabonban hat-hat, Stockholmban, Bécsben és Rómában négy-négy, Londonban pedig három.
Budapest azonban nemcsak a „szellősségével” tud versenybe szállni a túlzsúfolt városokkal szemben, hanem a biztonságával is.
Az előző évtized terrorcselekményei után különösen felértékelődött a biztonság a turizmusban is, így Európa legbiztonságosabb városai – köztük Budapest – sokat tudtak profitálni ebből. Egy áprilisi jelentés például azt az eredményt közölte, mely szerint Budapest a világ harmadik legbiztonságosabb városa az egyedül utazó nők számára. A WyAway utazási portál 200 várost hasonlított össze ebből a szempontból, és az izlandi főváros, Reykjavík, valamint a Puerto Rico-i San Juan után a magyar főváros lett a bronzérmes.
A Századvég még az előző évtized végén készített felmérést Budapest biztonságáról. Abban azt írták,
Legutóbb az amerikai Time magazin 50 turisztikai desztinációt felvonultató összeállításába került be a magyar főváros. Budapest közbiztonságát és az állampolgárok biztonságérzetét egyébként továbbra is jónak tartja a város rendőrfőkapitánya. Terdik Tamás a Magyar Nemzetnek adott közelmúltbeli interjúban kiemelte: nincs felderítetlen emberölés Budapesten, a rablások felderítési mutatója 96 százalék, a közterületen elkövetett, továbbá a vagyon elleni bűncselekmények, köztük a lopások, személygépkocsi-lopások, gépkocsifeltörések, lakásbetörések számában pedig 2019-hez és az azt megelőző időszakhoz képest további csökkenés tapasztalható.
Nyitókép: ANP MAG/ANP via AFP