Andreas Hess – magyarosan: Hess András – 1473. pünkösdjének előestéjén készült el a Chronica Hungarorum (A magyarok krónikája) mintegy 250 példányának nyomtatásával. „Ez volt az első könyv, amely magyar földön nyomdafestéket látott”. Az esemény 550. évfordulója alkalmából az Országos Széchényi Könyvtár a mű hasonmás kiadásával jelentkezett. A Budai krónika címen is ismert kötet bemutatóját pénteken tartották a budai Várban – számolt be a Magyar Nemzet.
„Hess András öröksége ugyanis él és élni akar!”
– hangsúlyozta Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója köszöntőjében. Rózsa arra is kitért, hogy „ezt a kötetet – amelyből kiderül, annak idején milyen normák szerint éltek az elődeink – újabb 550 év elteltével is olvasni fogják majd”.
550 példányban látott napvilágot
Az OSZK által az 550. évfordulóra megjelentetett, hasonmás kiadás 550 példányban látott napvilágot, Farkas Gábor Farkas művelődéstörténész és Varga Bernadett irodalomtörténész szerkesztésében, Schöck Gyula könyvművész gondozásában.
A 2023-as kiadás két kötetből áll: az első a Hess-féle krónika 133 oldalának hasonmását tartalmazza. A másodikban a krónika latin nyelvű szövegének revideált változata, valamint annak magyar fordítása olvasható, továbbá egy kísérő tanulmány, magyar és angol nyelven.
A megjelenésén dolgozó csapat még arra is ügyelt, hogy a belív papírjának vastagsága és textúrája megegyezzen az 1473-as változatával – ismertette a lap. Hess Andrásról és a kötetről Farkas Gábor Farkas művelődés- és könyvtörténész, az OSZK irodavezetője, a hasonmás kiadás egyik szerkesztője beszélt a megnyitón. Elhangzott, hogy Hess a neve alapján német származású tipográfus lehetett.
„Minden, amit róla tudunk, a könyveiben rejlik, azon túl kevés adat áll róla rendelkezésre”
– mondta el Farkas.
Az is kiderült, hogy, az első magyar földön nyomtatott könyv 240-250 példányából mára egyébként mindössze tíz maradt fent – többek között azért, mert még a mohácsi csatavesztés előtt külföldre kerültek.
Farkas Gábor Farkas becslése szerint a krónika előállításának költsége száz aranyra rúghatott – ennek mintegy felét egyébként a papír ára tette ki. 100 aranyból már házat lehetett venni a Vár alatti mezőn.