Mint ahogy azt a Mandiner is megírta, az újságírók büntetőjogi felelősségrevonásának eltörléséért kampányol a Transzparens Újságírásért alapítvány. Szerintük a büntetőjogi fenyegetettség jóval aránytalanabb a sajtóperhez és a személyiségi jogi perhez képest: „egy szintre helyezi az újságírót a köztörvényes bűnözőkkel”.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány nyílt levelet írt Varga Judit igazságügyi miniszernek és a parlamenti frakcióknak. A levélben arra kérik a címzetteket, hogy „gondolják újra a rágalmazás, becsületsértés szabályozását”.
Az új cikkében az alapítvány kifejtette, hogy hazai és nemzetközi támogatói is vannak a dekriminalizálásnak. Felelevenítették, hogy 2013. márciusában az Átlátszó munkatársai (Tordai Csaba, Sepsi Tibor és Bodoky Tamás) úgy fogalmaztak, hogy „az egyént sértő véleményekkel és állításokkal szemben a büntetőjogi védelem indokolatlan párhuzamosságot, visszás helyzeteket és felesleges munkát okoz a sértetteknek, a sajtónak és az államnak egyaránt. A rágalmazás és a becsületsértés mellett lényegében annyi szól, hogy azok a magyar büntetőjog hagyományos tényállásai. Márpedig, csak mert hozzászoktunk valamihez, még látni kell, hogy mikor kell túllépni rajta.”
Korábban pedig az Európa Tanács főtitkára, a brit Terry Davis is hasonló javaslatot tett: a politikus még 2006-ban, a Sajtószabadság Világnapja alkalmából hívta fel a tagállamok vezetőinek figyelmét arra, hogy a rágalmazást dekriminalizálni kell. Davis szintén azzal érvelt, hogy azokban az országokban, ahol még mindig büntetőjogi felelősségre vonás jár a rágalmazásért,
ott gyakran visszaélnek ezekkel a törvényekkel és arra használják őket, hogy elhallgattassák a kritikus hangokat.
Nyitókép: Transzparens Újságírásért Alapítvány