Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A cikk szerzője szerint azonban akár még Magyarország is kereshet más alternatívát.
Az olaj és a földgáz helyettesítésére könnyebb volt új energiaforrásokat találni, mint megszabadulni a Roszatomtól – számolt be pénteken a The New York Times.
Európa tájait több orosz építésű atomerőmű tarkítja, ez pedig egészen jól emlékeztet arra a tényre, hogy Oroszország még mindig döntő szerepet játszik a kontinens energiaellátásában.
Az Oroszország hatalmas nukleáris iparától való hosszú távú függőség megszüntetése azonban ennél sokkal bonyolultabb vállalkozásnak bizonyul.
Oroszország a hatalmas állami atomenergetikai vállalatán, a Roszatomon keresztül uralja a globális nukleáris ellátási láncot.
Mivel kevés alternatíva áll rendelkezésre, a Roszatom elleni szankciókat – a kijevi ukrán kormány sürgetése ellenére – alig támogatták.
Az orosz gyártmányú reaktorokkal rendelkező országok számára a függőség mélyen gyökerezik. Öt európai uniós országban minden reaktort – összesen 18-at – Oroszország épített. Ráadásul Szlovákiában hamarosan további kettő kezdi meg működését.
A lap arról is beszámolt, hogy már Szlovákia, sőt Magyarország is alternatív tüzelőanyag-szállítókat keresnek. Éppen ezért Tarik Choho, a Westinghouse nukleáris egységének elnöke szerint
„még Magyarország is diverzifikálni akar”.
Ez a kijelentés pedig arra enged következtetni, hogy hazánk valóban kereshet más alternatívát. Ezt azonban egyelőre magyar részről nem erősítették meg.
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Kiss Dániel