Robert Fico a moszkvai látogatásáról: Ez üzenet Zelenszkijnek
Az ukrán elnök veszélyezteti Szlovákiát – véli a kormányfő.
Szabó Tímea, a Párbeszéd vezérszónoka a parlamenti vitában a beterjesztett határozatot fideszes álbékejavaslatnak nevezte, szerinte nem lehet azonos orosz és ukrán felelősségről beszélni.
Magyarország békepárti és a jövőben is az kíván maradni – jelentette ki Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok által az orosz–ukrán háború egyéves évfordulója kapcsán beterjesztett határozati javaslatot ismertetve kedden az Országgyűlésben.
Kocsis Máté kiemelte: tűzszünetre van szükség és béketárgyalásokra, mert életet menteni csak békével lehet, és a béke felé vezető út nem az, ha fegyvereket és katonákat küldenek ukrán földre. Ugyanakkor sehol a világon nem látni azt a folyamatot, amely ezt a háborút meg akarná fékezni, ma már belátható távolságon belülre került a világháború lehetősége is – tette hozzá. Mi magyarok történelmi tapasztalatainkból azt is tudjuk, ebből a háborúból senki nem jöhet ki győztesen, annak kizárólag vesztesei vannak, ezért szeretnénk, ha a háborúnak minél előbb vége szakadna, mert a szenvedések minden egyes háborús nappal egyre több embert élnek el – fogalmazott, hozzátéve:
Kocsis Máté a békepárti javaslatról elmondta: azzal kifejezik elkötelezettségüket a béke mellett, ismételten elítélik Oroszország katonai agresszióját, és elismerik Ukrajna jogát az önvédelemhez. A kormánypártok álláspontja szerint a Brüsszelben elfogadott gazdasági és energiaszankciók nem csillapították a háborút, ezért ellenzik azokat a brüsszeli terveket, amelyek tovább szélesítenék ezek körét. Felhívják a kormányt, hogy továbbra is minden lehetséges módon folytassa az Ukrajnából menekültek segítését, és rámutatnak arra, hogy a katonai konfliktus súlyosan érinti a kárpátaljai magyar közösséget. Rögzítik, hogy a fegyverszállítások és szankciók helyett mielőbbi béketárgyalásokra van szükség – ismertette.
Toroczkai László, a Mi Hazánk vezérszónoka azt mondta: Ukrajnában nagyhatalmi háború zajlik, ütközik egymással az amerikai és az orosz érdek. A háború elszenvedői az Ukrajnában élő népek, az ukránok, az oroszok és a kárpátaljai magyarok. Számunkra ők a legfontosabbak – jegyezte meg. Úgy látta, akár a balliberális oldal, akár a Fidesz „kőkeményen” függ egyik vagy másik nagyhatalomtól. A kormánypártok hosszú évek óta üzletelnek az oroszokkal, ezek között vannak olyanok, amelyeket lehet támogatni, például Paks2-t – mondta. Ugyanakkor azzal nem tudnak egyetérteni, hogy a gázszerződéseket titkosítják. Emellett a
– jegyezte meg.
Kitért arra: Orbán Viktor miniszterelnök minden alkalommal megszavazza a brüsszeli szankciókat, amelyeket egyébként jogosan lehet kritizálni. Azzal egyetértett, hogy ne csak ne szállítson fegyvereket Magyarország, hanem az országon keresztül se szállítsanak fegyvereket. Az osztrák semlegesség lehet a példa – mondta. Választ várt egyúttal a kormánytól a szlovák védelmi miniszter nyilatkozatáról, miszerint az ukrán katonák kiképzése Magyarországon zajlik. Ha ez igaz, az óriási botrány – fogalmazott. A balliberális pártokról azt mondta, a dollárokat úgy kapták, mint kitartottak a gazdáiktól és nyugodt szívvel lehet őket az amerikai atlantista szerveződések ügynökeinek tekinteni. Békét, azonnali tűzszünetet szorgalmazott és sürgette a kárpátaljai magyarság melletti határozottabb kiállást, mert mire vége lesz a háborúnak, egy sem marad.
Szabó Tímea, a Párbeszéd vezérszónoka a beterjesztett határozatot fideszes álbékejavaslatnak nevezte. Értékelése szerint nem lehet azonos orosz és ukrán felelősségről beszélni, Oroszország kezdte a háborút egy független ország megtámadásával. A javaslat a felelősséget még mindig relativizálni próbálja, és nem ismerik el benne, hogy a háború Oroszország és Vlagyimir Putyin felelőssége. Félrevezetőnek nevezte a javaslat címét is, szerinte ki kell mondani, hogy Vlagyimir Putyin egy éve indította el a jogtalan háborút a független Ukrajna ellen. Ha a kormánypártok valóban a béke pártján állnának, akkor ezeket kijavítanák, de valamiért nem merik kimondani sem Vlagyimir Putyin nevét – fogalmazott. Úgy csinálnak, mint az okos lány, hoztunk is meg nem is – mondta.
Hiányolta a Fidesz–KDNP javaslatából azt is, hogy Oroszország Ukrajna teljes területéről vonuljon ki és állítsák vissza az 1991-es határokat. Közölte, hogy a javaslathoz módosító indítványokat nyújtanak be. Rögzítenék többek között, hogy a háborúért csak Oroszország és Vlagyimir Putyin a felelős. Kitért arra is, hogy Orbán Viktor eddig mind a tíz uniós szankciós csomagot megszavazta. Megjegyezte, ha valaki így tesz, akkor ne magyarázza egy másik közösségben, hogy ezek nem jók. Arra biztatják módosításukban Orbán Viktort,
Beszélt arról is, hogy az unióban tavaly 3,3 százalékos átlagos GDP-növekedés volt, míg Oroszországban 3,9 százalékos csökkenést könyvelhettek el. Nem igaz, hogy az orosz gazdaságra nem voltak negatív hatással a szankciók. Megjegyezte: idénre az unióban fél százalékos növekedést, Oroszországban 5,6 százalékos csökkenést jósolnak. Szabó Tímea szerint nem szankciós infláció van Magyarországon, hanem „bődületesen rossz kormányzás”. Az unió többi részében fele, harmada a pénzromlás mértéke a magyarnak – közölte. Az is szerepel a javaslatukban, hogy az orosz agresszió után a háborús bűnösöket el kell ítélni nemzetközi bíróság előtt – jelezte.
(MTI)
Nyitókép: Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője felszólal napirend előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. március 6-án. MTI/Kovács Tamás