Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Hodász azt is bejelentette: nem kívánja folytatni a papi hivatást.
Ahogy korábbi cikkünkben mi is beszámoltunk róla, a Papifrankó Youtube-csatornáról ismert Hodász András a SzemLélek portálon vallotta be, hogy kamaszkorában szexuális visszaélést követtek el ellene. Az eset kapcsán a Telex egy videós interjút készített vele, amely során Hodász beszélt az őt ért abúzus körülményeiről illetve, hogy milyen okok miatt hagy fel a papi hivatással.
A részletekről beszámolva Hodász úgy fogalmazott: az ő esetében az történt, hogy egy fiatal és népszerű pap sok fiatalt gyűjtött maga köré, és jó ideig nem tűnt fel senkinek, hogy gyanúsan exkluzívak ezek a barátságok. Hónapokig tartott a szexuális zaklatás, aminek úgy lett vége, hogy
Nem tudja pontosan, hány gyerek lehetett érintett abban az ügyben, de egy tucatra tippel. Az elkövetőt nem kívánta megnevezni, de elárulta, hogy az illető már 2007 vagy 2008 óta nincs egyházi kötelékben. Lefolytattak egy eljárást, és kitették, a rendőrség gyermekpornográf felvételeket talált a számítógépén.
Az egyház részéről nem tartotta a legjobb döntésnek, hogy feljelentették Pető Attilát, aki maga is szexuális zaklatás áldozata volt gyerekkorában. Miután a bíróság másodfokon is bűnösnek találta Pető Attilát, Hodász úgy döntött, hogy ő is megszólal a témában.
– mondta arra, hogy a világ számos országától eltérően a magyar katolikus egyház miért nem folytatott olyan átfogó vizsgálatokat, amelyekből kiderülne, hogy az elmúlt évtizedekben hány szexuális visszaélés történt egyházi személyek és fiatalkorúak között.
Pető Attilát az azóta a papságból elbocsátott Szűcs Balázs molesztálta kamaszkorában. Balázs atya ellen 2015-ben indult egyházi vizsgálat és büntetőeljárás, mivel csak ekkor tett Pető olyan bejelentést, ami alapján eljárást lehetett indítani, habár erre már korábban is biztatták. 2016-ben pedig kit is ették az egyházból Balázs atyát. Az egyház feljelentette ugyan a rendőrségen is, de a világi jogszabályok miatt az eljárást nem folytatták le. A bíboros két héten belül felmentette az érintett papot minden szolgálata alól, és egy hónap múlva, miután az egyházi vizsgálat újabb eseteket tárt fel, megindította az egyházi büntetőeljárást a Vatikán felé. Az eljárás nem a médiában megjelent cikkek miatt indult el. Az egész egyházi eljárás úgy zajlott le egy éven belül, hogy az 1500 oldalas dokumentációt olaszra is le kellett fordítani. Róma pedig elsőként enyhébb büntetést szabott ki, mint amit a magyar fél kért az érintett papra, akit aztán a főegyházmegye újabb Vatikánnak küldött javaslatára laicizáltak. Korábban Pető Attila testvére évekig zsarolta Balázs atyát, a hallgatásért pénzt kérve cserébe. Ezért Pető testvérét jogerősen elítélték. A molesztálási ügy már régen lezárult. Pető ellen azért indult egy másik eljárás, mert miután többször írásban fenyegetőzött budapesti és veszprémi főpapi liturgiák megzavarásával, volt plébánosa, Snell György és Süllei László érseki általános helynök bejelentést tettek, és a távolságtartás elrendelését kérték a hatóságoktól. Azt, hogy az ügyből bírósági eljárás legyen, nem is a bejelentők, hanem az ügyészség kezdeményezte. A per tehát nem a gyermekbántalmazás kapcsán indult Pető ellen, hanem attól teljesen függetlenül. Snell György, aki annak idején bocsánatot kért azért, hogy sokáig nem hitt Petőnek, azóta elhunyt a koronavírus-járványban.
„Számomra fájdalmas azt látni, hogy az egyház, amely alapvetően az emberekért, a szegényekért, a társadalomért van, és nem a templomfelújításért, az az egyház elengedte az emberek kezét” – fogalmazott. A kritikáit megfogalmazta a belső papi levelezési listán, püspököknek is jelezte, de nem értettek egyet vele.
„Elfogadom, hogy az egyházban kisebbségi vélemény vagyok, többek között ezért is lépek ki, mert nem akarok zavart okozni, nem akarok botrány lenni. Látom, hogy ilyen értelemben nincs helyem az egyházban” – nyilatkozta az egykori atya, aki azt is kifejtette: magát nem ellenzékinek, hanem kormánykritikusnak tartja:
Ezzel együtt továbbra is nagyon szereti az egyházat, hisz Istenben, továbbra is jár templomba, és imádkozik. Azt viszont egyelőre nem tudja, hogy mivel fog foglalkozni a jövőben.
Nyitókép: YouTube / Telex