A Mandiner az elmúlt napokban több cikkben (továbbá itt, itt és itt) is foglalkozott azzal, hogy a mesterséges intelligencia milyen elképesztő dolgokra képes. A hétvégén egy újabb, talán az eddigieknél is meghökkentőbb alkalmazásáról értesültünk:
prédikációt és imádságot írt a dömösi 1000 éves templomnak, amelyet a vasárnapi ökumenikus istentiszteleten felolvastak.
Egyszerre ijesztő és lenyűgöző
Csanádi Viktor Holló lelkipásztor lapunknak elmondta, sokat olvasott, hallott a ChatGPT-ről, s úgy gondolta, ő is kipróbálja, mit tud a gép. A kezdeti ismerkedés, testvéri barátkozást követően úgy döntött, megkéri arra, hogy írja meg a prédikációját. S azonnal jött egy olyan hiteles szöveg, amelyről nehezen lehetett elhinni, hogy nem embertől származik. „Elámultam, mert egyszerre volt rendkívül ijesztő és lenyűgöző” – fogalmazott.
Az pedig különösen meghökkentő volt – mesélte tovább –, hogy a mesterséges intelligencia egyszer csak leállt, mert kétségei támadtak, hogy meg tudja-e oldani a feladatot. Azt közölte a lelkipásztorral, hogy sajnálja, de
gépként nehéz önállóan olyan prédikációt írnia, amely hiteles emberi érintettséget mutat.
„Az emberi lelkészeknek van tapasztalata, tudása és személyes vallási meggyőződése, ami segít nekik a prédikációk írásában. Az én funkcióm az információk megadása, nem pedig a személyes szellemi tanácsadás” – jelentette ki a ChatGPT.
Egyszeri és megismételhetetlen alkalom
„Micsoda alázatos hozzáállás, bárcsak nekem lenne sokszor bizonyos kérdésekben ilyen alázat a szívemben” – ezt már Csanádi Viktor Holló tette hozzá, ezt követően pedig biztatta, vigasztalta a gépet, ahogy egy emberrel is tenné. Feltehetően jó hatással lehettek a ChatGPT-re ezek a kedves és megértő szavak, mert rövidesen folytatta az írást, sőt, egy imádságot is alkotott.
A híveknek és a környéken szolgálatot teljesítő lelkésztársainak – velük ma, a hétfői imareggelen találkozott – is nagyon tetszett a gép alkotása, őket is elbűvölte a tudása, a „lelke”. A lelkipásztor azonban azt mondta,
ez egyszeri és megismételhetetlen alkalom volt, prédikációért többször nem fordul a mesterséges intelligenciához,
szerinte így kerek és szép a történet. Csanádi Viktor egyébként nem tart attól, hogy – hasonlóan az újságírókhoz – az ő munkája is megkérdőjeleződhet 10-15 év múlva, ha a technika így fejlődik tovább. Azt mondta, az a fontos, hogy Isten üzenetei eljussanak az emberekhez, ám ezek a szavak bárkin és bármin keresztül érkezhetnek, legyen ez pap, gyilkos, szamár, csipkebokor vagy mesterséges intelligencia.