Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Minden nehézség ellenére a magyar turizmus jó formában fordult rá 2023-ra. Tavaly 14,2 millióan összesen csaknem 40 millió vendégéjszakát töltöttek magyarországi szálláshelyeken, csaknem negyven százalékkal többet, mint a koronavírus-járvány sújtotta 2021-ben. Az előfoglalások alapján pedig ígéretes év lehet az idei is.
2022 csak egy hajszállal maradt el a magyar turizmus minden idők legsikeresebb évének számító 2019-es év eredményétől – derült ki a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) évértékelő rendezvényén. Az impozáns adatok szerint tavaly 14,2 millió vendég érkezett a szálláshelyekre, 57 százalékuk belföldről. Budapestre 3,9 millió turista látogatott el, vidékre 10,3 millió. A vendégéjszakák száma megközelítette a 40 milliót, ami 38 százalékos növekedés a 2021-eshez képest.
Voltak olyan térségei az országnak, amelyek az eddigi legsikeresebb turisztikai évnek számító 2019-et is felülmúlták a vendégéjszakák számában: ilyen Tokaj és Nyíregyháza térsége (+30 százalék), Pécs–Villány (+6 százalék), valamint Budapest és környéke (+5 százalék).
A SZÉP-kártya továbbra is erős motorja volt az idegenforgalomnak. A kártyabirtokosok tavaly 385,2 milliárd forintot költöttek a kártyákról, 5 százalékkal többet, mint 2021-ben, és dupla annyit, mint 2019-ben.
A külföldi vendégek is visszatérőben, a főbb küldőpiacokról, az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból, Spanyolországból és Lengyelországból jóval többen jöttek hazánkba, mint 2021-ben, pedig például az amerikaiak az ukrajnai háború miatt az előzetesen vártnál még kevesebben is voltak. A legidősebb vendég egyébként éppen egy amerikai férfi volt, aki 102 évesen utazott el Magyarországra.
Kiemelkedő teljesítménynek számít, hogy az úgynevezett STR-riport szerint – amely az egyes országok és fővárosok szállodai teljesítményeit havonta veti össze – tavaly Budapest szállodái mutatták a második legmagasabb értéket a régiós versenytársak között.
Az élen Varsó végzett ebben a mutatóban. A legtöbben egyébként Németországból érkeztek, és ők is költötték a legtöbbet hazánkban az előző évben.
Az összesített forgalom alapján ez év első hónapja várhatóan 1,7 millió vendégéjszakával zárul majd, ami 100 ezerrel több az előző esztendőben regisztráltnál. Februárra pedig már most 1,1 millió, míg márciusra 780 ezer vendégéjszaka-foglalást könyvelt el a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ.
„Ma már az utazás nem számít luxusnak, az emberek a gazdasági nehézségek ellenére is utaznak” – fogalmazott Guller Zoltán. Az MTÜ igazgatósági elnöke úgy értékelt, a magyar turizmus 2022-es teljesítménye minden várakozást felülmúlt, és ha minden jól alakul, az idei meghaladhatja a rekordévnek számító 2019-et is. Megjegyezte azt is, hogy a rendszerükben nyilvántartott 60 ezer szolgáltatóból mindössze 80 szüntette be a tevékenységét.
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre