Megérkezett a tél: Sopronban már havazik (VIDEÓ)
A hőmérséklet sok helyen még bőven 0 fok felett van, így egyelőre kevés helyen marad meg a hó.
Európa második legmelegebb éve – és legforróbb nyara – volt 2022 a meteorológiai mérések kezdete óta. És 2023-ban sem jobbak a kilátásaink.
Hűvös, szomorú esőzés vagy kék eges, langyos, napsütéses napok a tél közepén: 2023 is enyhe időjárással kezdődik a Kárpát-medencében. Hol vannak a régi, nagy, havas teleink? – kérdezzük egymástól is.
Az Európai Unió műholdas adatokon alapuló Copernicus programja most új adatokkal igazolja: valóban
Az időjárás pontos mérésének kezdete óta ugyanis a Föld ötödik legmelegebb éve volt 2022 – Európában pedig a második legforróbb év volt a tavalyi. A mérések szerint Európában az elmúlt harminc évben a globális átlaghoz képest dupla akkora mértékben növekedtek az átlaghőmérsékletek.
És nem kell a távoli múltba nyúlni a többi rekord évig: Európában 2020 volt az eddigi legforróbb év, az eddigi legforróbb nyár pedig a 2021-es.
A Copernicus adatairól beszámoló Politico hangsúlyozza: a 2022-es adatok azt mutatják, hogy Európában
mely során pusztító erdőtüzek és elviselhetetlen hőhullámok sújtottak széles régiókat a kontinensünkön.
Az extrém időjárás miatt egyre nagyobb károkat okoz az aszály a mezőgazdaságban, az élelmiszer-termelésben.
Az idei langyos tél ugyan segít visszafogni a háború és az energiaellátási válság miatt extrém mértékben megugrott fűtési költségeket az európaiak számára, de az elegendő téli csapadék hiánya miatt megint csak nem lesz elegendő víz a talajban és a folyókban tavasszal és nyáron. A téli fagyok elmaradása pedig, mint ismeretes, a károkozók könnyebb túlélését is segíti.
Mindez
A friss adatok szerint 2022 a valaha mért legforróbb esztendő volt Dél- és Nyugat-Európa több országában. Így járt Nagy-Britannia, Írország, Franciaország, Luxemburg, Spanyolország, Portugália, Olaszország, Svájc, Szlovénia, Horvátország és Bosznia-Hercegovina.
A valaha mért második legmelegebb év volt 2022 Németország, Ausztria, Belgium és Montenegró számára; míg Hollandia és Albánia esetén a harmadik legforróbb évről beszélhetünk.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat azt közölte a minap: az előzetes adatok alapján
A MET a napokban közölt cikket arról: a globális átlaghőmérséklet 2022-ben mintegy 1,15 Celsius fokkal haladta meg az iparosodás előtti (1850–1900) átlagot. A WMO által elemzett összes adatsor szerint 2022 a nyolcadik egymást követő év (2015–2022), amikor az éves globális hőmérséklet legalább egy fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet. A 2015 és 2022 közötti időszak a nyolc legmelegebb év a mérések szerint. A Párizsi Megállapodásban meghatározott 1,5 Celsius fokos határérték – átmeneti – túllépésének valószínűsége az idő előrehaladtával egyre nő.
Nyitóképen: használhatatlan sípálya a francia Pireneusokban 2023. január 6-án (Francois Laurens / Hans Lucas via AFP)