Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
A kassai csúcstalálkozó kapcsán Orbán Viktor mellett a lengyel és a cseh kormányfő is a közép-európai szövetség fontosságát hangsúlyozta.
Bár az orosz-ukrán háború kitörése utáni fél évben számos megszólaló temette a visegrádi négyek szövetségét, – különösösen, miután a házelnökök egy része lemondta a találkozót – azonban a csütörtöki kormányfői csúcson elhangzott nyilatkozatok nem erre utalnak.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint a visegrádi együttműködés egy harmincéves sikertörténet, és azért jött létre, mert az volt a meggyőződésük az országoknak, hogy vannak közös érdekeik és számos közös álláspontjuk. Kiemelte: Ukrajna és Oroszország ügyében a stratégiai célokat illetően egyetértés van a V4-ben. Magyarország is azt gondolja, hogy Oroszország nem jelenthet fenyegetést Európa biztonságára, és fontos, hogy mindig legyen a NATO-tagállamok és Oroszország között egy szuverén Ukrajna, amely meg tudja őrizni a területi integritását.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a Facebookon vette védelmébe a V4 szövetséget.
„A Visegrádi Csoport szilárd eleme az európai biztonsági struktúrának. Néhányan az utóbbi időben csak azon keresztül néztek ránk, hogy miben különbözünk. Mi viszont azért jöttünk össze, hogy arról beszéljünk, ami összeköt bennünket. A V4-ek ugyanis egy sok területre kiterjedő együttműködés nagyon fontos fóruma” – fogalmazott a lengyel miniszterelök.
Petr Fiala cseh kormányfő a kassai sajtótájékoztatón azt mondta: meggyőződése, hogy a V4-es együttműködésnek van értelme és jövője, és folytatni fogják a minisztériumok szintjén is. Fontosnak mondta a kassai találkozót, ahol „nyílt párbeszédet sikerült folytatni olyan kérdésekről is, amelyekben különbözők az álláspontok” -, s ez utóbbiak tiszteletben tartása mellett - egyetértés volt Ukrajna tekintetében a legtöbb lényegi kérdésben, egyebek mellett abban, hogy meg kell őrizni Ukrajna területi egységét, és katonailag és anyagilag is segíteni kell az orosz agresszió elleni harcában.
Eduard Heger szlovák kormányfő elmondta: segítséget kért hivatali partnereitől az országában körvonalazódó egészségügyi válság kezelésére, annak összefüggésében, hogy a pozsonyi kormánynak továbbra sem sikerült végső megegyezésre jutnia a béremelési követelésekkel előálló orvosi szakszervezetekkel, aminek következtében több, mint kétezer orvos adta be felmondását.
(Forrás: MTI)
Nyitókép: TI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán