Nagy csata folyik az Európai Unióban a nyílt színen, illetve a kulisszák mögött Ukrajna további megsegítésétől, Magyarország megint a viták kereszttüzébe került. Az EU diplomatáit, politikusait nagyon felháborította, hogy Varga Mihály kedden az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli találkozóján bejelentette, hazánk nem fogja támogatni az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós mentőcsomagot – derül ki a Politico cikkéből, miután több érintett bizalmasan elmondta ezt a lap újságírójának. A hírek szerint különösen Annalena Baerbock német zöld külügyminiszter van kiakadva. Azt nyilatkozta, Magyarország „pókerjátszmát” folytat, belengetett vétójával nyomást próbál gyakorolni Brüsszelre egy különálló jogállamisági vitában. (Erről részletesen itt olvashat.)
Azóta sem kaptuk meg a támogatást
Pedig a magyar tárcavezető világosan ismertette hazánk álláspontját. Magyarország azért sem támogatja a segítségnyújtás ilyen formáját, mert rossz tapasztalata van az uniós hitelfelvétellel. A koronavírus-járvány alatt felvett uniós hitelből járó támogatást Magyarország ugyanis azóta sem kapta meg.
Az Európai Bizottság 2023-ban havi 1,5 milliárd eurós, éves szinten legfeljebb 18 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot javasol Ukrajna finanszírozási szükségleteinek fedezésére. Az uniós bizottság az ehhez szükséges hitel felvételéhez kér felhatalmazást a tagállamoktól. A testület továbbá azt szeretné, ha a felvett hitel mintegy 630 millió eurót kitevő összegű kamatfizetését a tagországok átvállalnák. Ukrajnának a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint havonta 3-4 milliárd euró, azaz átszámítva 1200-1600 milliárd forint kellene ahhoz, hogy fenntartsa az állam működését. Ezen összeg összeállításában
Magyarország hajlandó részt venni, hitelvelvételt azonban nem támogat.
A magyar pénzügyminiszter világossá tette, hazánk készen áll Ukrajna további megsegítésére, eddig egyébként több mint egymillió menekültet fogadott, és a háború február 24-i kezdete óta már több mint 31 milliárd forintot fordított a háború sújtotta ország támogatására. Sőt, Magyarország már korábban is jelentős összegekkel segítette Ukrajnát, a háború előtt a makropénzügyi támogatás elfogadásával, az ukrajnai magyar kisebbség erősítésével támogatta a szomszédos országot.