KGBéla továbbra is Oroszországban? – már két éve körözik a volt EP-képviselőt
Kovács Bélának öt évet kellene leülnie fegyházban.
A NAV költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt járt el egy férfival szemben, aki a Magyar Nemzet szerint az EP-képviselő családi cégéhez köthető egyik vállalkozás tisztségviselője.
Költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Cseh Katalin családi cégéhez köthető egyik vállalkozás tisztségviselőjét – számol be a Magyar Nemzet, miután a lap megkeresésére válaszolt az ügyészség. Az adóhatóság tavaly nyár óta vizsgálódik a momentumos politikust is érintő ügyben, miután a nyomozók megállapították, a céghálózat tagjai gyanús körülmények között juthattak több milliárd forintnyi uniós pályázati pénzekhez.
Az ügyészség azt is közölte, a meggyanúsított férfi – akit nem vettek őrizetbe – panasszal élt. A vádhatóság tájékoztatott arról is, hogy a közölt gyanúsítás tárgya nem érint olyan céget, amely az európai parlamenti képviselő személyéhez köthető, azaz a lap szerint egyelőre nem a Pannónia Nyomda Kft.-t érinti a büntetőügy, amelynek Cseh Katalin az ügyvezetője is volt.
A momentumos politikus, valamint családja cégügyeivel tavaly nyáron az Anonymus-álarcos alak közlései nyomán kezdett foglalkozni a magyar sajtó. A hivatalos és más nyilvános adatok alapján arra lehetett következtetni, hogy a céghálózat tagjai működésüket összehangolva, szisztematikus módon pályáztak uniós pénzekre és
A Magyar Nemzet szerint a NAV szakemberei áttekintették a mintegy fél tucat vállalkozásból álló hálózat elmúlt években benyújtott uniós pályázatait. Több esetben azonos volt a cégek székhelye, fióktelepe, ügyvezetője, gyakran egyezés mutatkozott a beszállító személyét és a projekt megvalósításának helyszínét illetően is. A pályázatokban úgynevezett holografikus eszközök, illetve technológiák szerepeltek, és az adóhatóság nyomozói azt valószínűsítik, a céghálózat tagjai tíz pályázaton legalább részben ugyanazzal a fejlesztéssel vettek részt, két pályázatnál azonos eszközbeszerzés történt, s több pályázat esetében is azonos számlákat tüntettek fel az uniós pénzek felhasználásának igazolására.
A Cseh Katalinhoz köthető céghálót korábbi grafikánkban már felvázoltuk, mutatjuk:
Mivel az ügyekben egy cseh vállalat neve is előkerült, ezért a NAV korábban kezdeményezte, hogy – banki adatok, adóbevallások és szerződések beszerzéséért – az ügyészség forduljon jogsegélykérelemmel a cseh hatósághoz. A lap úgy tudja, a cseh hatóságok válasza a gyanút erősítheti.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nemrég újabb jogsegélykérelmek kibocsátását kezdeményezte
Előbbit azért, mert a céghálózathoz sorolható Holotech Hungary Kft. részére értékesített gépek összeszerelésével megbízott litván állampolgár tanúkihallgatása szükségessé vált, aki információkkal szolgálhat a megbízásával, valamint a gépek összeszerelésével kapcsolatban.
Lényeges, hogy a Közbeszerzési Hatóság (KH) feljelentést tett a rendőrségen. Szerintük a Cseh-hálózathoz sorolható három vállalkozás úgy hangolta össze magatartását, hogy azzal megszegte a közbeszerzési szabályokat.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán