A polgári engedetlenség tudatos szabály-, illetve törvénysértés, amiért illik vállalni a felelősséget.
Megszületett az ítélet a Kölcsey gimnázium kirúgott tanárai ügyében.
A tanárok mellett a szülők is terveztek akciókat szerdára, így szeretnének szolidaritást vállalni a pedagógusokkal.
Az oktatás világnapján, október 5-én országos sztrájk, élőláncos demonstráció, flashmob, hídfoglalás és koncerttel egybekötött tüntetés is lesz a tervek szerint a Kossuth téren, írja a Telex. Hozzátették: országos pedagógussztrájk lesz, amit eredetileg a két szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete együtt szervezett. Az utóbbi végül visszalépett, mert szerintük túl kevés idejük maradt a kivitelezésre.
Sztrájk és polgári engedetlenség
A PDSZ azt javasolja, hogy szerdán mindenhol az országban legyen egységes sztrájk, amihez sok iskola csatlakozott. A PDSZ országos választmányi tagja a portálnak azt írta:
A részvétel megközelítheti a tavaszi országos sztrájkot, amelyen körülbelül 28 ezer pedagógus sztrájkolt. Várhatóan több tanár nem egész nap fog sztrájkolni, hanem a polgári engedetlenséget választja és részt vesz más akciókban. A tanév kezdete óta a tanárok kétféleképpen tiltakoztak az egyéb akcióik mellett a közoktatás problémái miatt: polgári engedetlenséggel és sztrájkkal. A kettő között az a különbség, hogy a sztrájk jogszabályban rögzített törvényes tiltakozás, a polgári engedetlenség nem.
Országos demonstrációk
A tanárok mellett a szülők is terveztek akciókat szerdára, így szeretnének szolidaritást vállalni a pedagógusokkal. Reggel a következő demonstrációkat tartották: Budapesten reggel 7-7:20-ig a Móricz Zsigmond Gimnáziumnál terveztek élőláncot szülők, diákok közösen. A Facebookon azt írták:
„Minden szülőt, diákot és együttérző embert várunk fekete ruhában,
hogy közösen lépjünk fel a tanárok mellett és a jövőnkért”.
Csepelen 7:15-től „Nincs tanár, nincs jövő!” címmel szerveződött szolidaritás a tanárok mellett, a Jedlik Ányos Gimnázium, a Móra Ferenc és a Vermes Miklós Általános Iskolák között szeretnének a résztvevők élőláncot alkotni.
Hasonló megmozdulást hirdettek Szegeden is 7:30-kor, a szegedi SZC Gábor Dénes Technikumnál és a Szegedi Deák Ferenc Gimnázium előtt, a szervezők azt írták: a cél az, hogy felhívjuk a figyelmet az oktatásban érintettek nehézségeire, az oktatási rendszer súlyos gondjaira.
Budapesten reggel 7:30-kor az Eötvös József Gimnázium és az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium tanári karának jelentős része, támogató szülők és diákok vettek részt egy közös eseményen. A Karinthy Frigyes Gimnáziumban 7:45-kor kezdődött az élőlánc, amiben szülők, diákok, tanárok vettek részt, 8:30-tól pedig egy performance-t is terveztek. Budapesten egészen a Ferenciek terétől a Keleti pályaudvarig tartó élőláncot terveztek a demonstrálók 7:45-9:00 között.
Veszprémben pedig egész nap helyi megmozdulásokra és élőláncra kell számítani. Tervben van még tiltakozás Óbudán, Budaörsön, Sopronban, Budakalászon és a Széll Kálmán téren is.
Délután három óra körül a szakszervezetek fognak petíciót átadni az alapvető jogok biztosának fővárosi és területi hivatalainál, többek között Budapesten, Győrben, Miskolcon és Pécsen. A szakszervezetek sztrájkot támogató petícióját több mint hetvenezren írták alá.
Hídfoglalás és koncert
Délután ötre a diákok szerveztek hídfoglalást is, a Margit-hídon. Az eseménynek 18:50-kor lesz vége, aztán a résztvevők a tervek szerint együtt vonulnak át a Kossuth térre.
Bár az esemény ingyenes, a befolyt adományokból pótolnák többek között a polgári engedetlenségben résztvevő pedagógusok kieső bérét. Eközben Szegeden, a Széchenyi téren is lesz este 6-tól demonstráció, ahol a résztvevők együtt szeretnének kiállni a minőségi oktatásért és a pedagógusok megbecsültségéért, írja a Telex.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi