Elemzőt kérdeztünk: meddig támogatja az ellenzéki média Magyar Pétert a botrányos mondatai után?
Mint ismert: a Tisza Párt elnöke kijelentette, hogy a számára nem kívánatos sajtó munkatársait „belöki a Dunába”.
Ez „nem lesz könnyű” – fogalmazott ifj. Lomnici Zoltán.
Az ellenzéki pártoknak kormányra kerülésük esetén benyújtották volna a számlát azok a körök, amelyek pénzt fektettek az ő kampányukba – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Horváth József.
A biztonságpolitikai szakértő szerint ennek számos módja lehetett volna: felvásárlás, állami tulajdonban lévő, jól jövedelmező üzletágak megszerzése, egyebek. A szakértő rámutatott:
Éppen ezért a nemzetbiztonsági törvény mihamarabbi módosítására van szükség, hiszen a jogszabályt hozzá kell alakítani a jelenkor kihívásaihoz – jelentette ki a volt titkosszolgálati vezető.
Horváth József elmondta, a nemzetbiztonsági kockázat fogalmának újradefiniálása elkerülhetetlen, a pártoknak konszenzusra kell jutniuk abban az alapvető kérdésben, hogy
A szakértő úgy véli, azokat a szervezeteket, alapítványokat, cégeket, amelyek pártokat, kampányokat finanszíroznak, mindenképpen át kellene világítania a titkosszolgálatoknak. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a támogatást elfogadó politikai köröknek fogalmuk sincs arról, valójában kik állnak a „jótékonyan adakozó” szervezetek mögött. Ezek szélsőséges esetekben lehetnek ellenérdekelt titkosszolgálatok, de még szervezett bűnözői körök is – hangsúlyozta.
Ismert, az ellenzék volt közös kormányfőjelöltje,
Márki-Zay Péter a Magyar Hang Gulyáságyú című podcastjében augusztus végén számolt be arról, hogy „még június közepén is érkezett több száz millió forintos támogatás az Egyesült Államokból”.
Az Action for Democracy nevű amerikai alapítvány egy tételben küldte ezt az összeget, de azt állította, korábban más utalások is jöttek ettől a szervezettől, és a forrásokat a tengerentúlon sok donor adta össze. Azt is mondta, nem hiszi, hogy Soros György adományozott volna pénzt nekik.
Ifjabb Lomnici Zoltán a Magyar Nemzetnek elmondta, az Állami Számvevőszéknek, illetve az illetékes nyomozóhatóságnak van hatásköre kivizsgálni a történteket. A jogász ugyanakkor rávilágított:
A baloldali pártoknak azt kell bizonyítaniuk, az MMM-től közvetve sem jutottak vagyoni előnyhöz külföldi forrásokból, ami nem lesz könnyű szerinte.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor