Nem viseli jól Kálmán Olga, a DK frakcióvezetője, hogy a Mi Hazánk Horthy-szobrot állít a Parlamentben, pontosabban Dúró Dóra szobájába került egy Horthy-szobor, azaz szoboravatásként adták el, hogy valaki dísztárgyat tett az íróasztalára.
Kálmán Olga közleménye szerint „a Demokratikus Koalíció álláspontja, hogy aki úgy gondolkodik, mint egy náci, aki úgy érvel, mint egy náci, és aki nácibarát államfő előtt tiszteleg, és neki állít emléket, az maga is náci. Ezen nincs mit szépíteni vagy magyarázni.” Sőt: „Ha a parlament elnöke eltűri ezt a náci provokációt, akkor sok egyéb bűne mellett maga is a náci mocsok sárfoltját viseli mostantól. Náciknak nincs helyük a Parlamentben. Semmilyen tisztségben.”
Nos, lehet Horthyt kedvelni vagy nem kedvelni, akár egyenesen utálni, vagy különféleképpen értékelni államfői működését – kiemelkedő vagy közepes –, de
a történettudománynak meglehetősen egységes az álláspontja a tekintetben, hogy Horthy nem volt sem náci, sem fasiszta.
A „Horthy-fasizmusról” szóló kommunista elképzelés 1945-től terjedt el, köszönhetően többek között Nemes Dezsőnek és Andics Erzsébetnek, „a történésztársadalom sztálinista diktátorának”. A hatvanas években Molnár Erik főszerkesztésével megjelent kétkötetes Magyarország-történet is úgy tartotta, hogy a Horthy-rendszert áthatotta a fasizmus, Horthy volt a „liberális fasiszta”, Gömbös a „totális fasiszta” (a fejezet szerzői: Ránki György és Berend T. Iván). Mutatok két jellemző könyvcímet: Nemes Dezső-Karsai Elek (szerk.): A fasiszta rendszer kiépítése és a népnyomor Magyarországon 1921-1924 (1956); Balázs Béla: A klerikális reakció a Horthy-fasizmus támasza (1953).
Lackó Miklós azonban másokkal együtt már a hatvanas évektől vitatta a Horthy-rendszer fasizmusát, például Hanák Péterrel közösen már úgy gondolták, hogy az „alapszerkezetében nem volt fasiszta típusú”, aztán „autoritatív-fasisztoidnak” nevezték (azaz, mint Romsics Ignác megjegyzi Lackóék álláspontját magyarázva Clio bűvöletében című kötetében, őszerintük a Horthy-rendszer „nem volt fasiszta, de voltak fasiszta jellegzetességei”). Nemes Dezső ragaszkodott eredeti álláspontjához, és vitatta Lackóékét, szerinte a Horthy-rendszer fasiszta és pont (A fasizmus kérdéséhez, 1976). Úgyszintén 1976-ban igyekezett a képet árnyalni Ormos Mária és Incze Miklós, akik szerint a Horthy rendszer „fasiszta típusú”, de „konzervatív jellegű” volt, ugyanakkor szerintük Horthy mentalitása igenis fasiszta volt (Európai fasizmusok, 1976).