A kormányfő szerint az uniónak be kell látnia, hogy rendkívüli helyzet alakult ki a háború miatt, és meg kell értenie, hogy a háborús zónához közeli országokban rendkívüli lépésekre van szükség. (A kormányfő itt arra is reflektálhatott, hogy a belső piacért felelős EU-biztos levélben szólította fel hazánkat arról, hogy fel kell függeszteni a „diszkriminatív üzemanyag-árazást” – a szerk.)
Az olajembargóról
Orbán Viktor kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy Magyarországnak sikerült kiállnia az érdekeiért az olajembargó ügyében is. Mint fogalmazott:
A józan ész győzött, és sikerült meggyőzni a kormányfőket arról, hogy Magyarországra teljesen más szabályt kell kialakítani, mint a tengerpartokkal rendelkező államokra.”
Hozzáfűzte, nagyon kevés ország van annyira stabil politikai helyzetben, mint Magyarország. A kormányfő szerint, ha a baloldal győzött volna április harmadikán, akkor ők elfogadták volna az olajembargót, megtámadták volna az árkorlátozó intézkedéseket is.
Ha ők nyertek volna, akkor ott állnánk, ahol a többi ország”
– jelentette ki.
A kormányról
Most friss felhatalmazása van a kormánynak, de ez nem a baloldal évadja – jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor elmondta azt is, hogy a háborús helyzetben a vészhelyzeti felhatalmazást is megkapta a kabinet. Hozzátette, rajta és kormányán kívül még a francia elnök van hasonló helyzetben.
A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy az olajembargó is úgy kezdődött, mint a gáz. Felidézte, hogy két hétig gyomrozták a német kormányt az olajügyben, majd pedig Németország az olajembargó élére állt.
A magyar miniszterelnök aláhúzta: a gázembargó egész Európát tönkretenné.
Rámutatott a kormányfő arra is, hogy az energia kérdését nem lehet kiragadni a háború keretéből. Szerinte a legfőbb kérdés az, hogy mit akar a Nyugat, elhúzódó háborút vagy békét? Szerinte a béke hangján kellene beszélni a mostani helyzetben. Mint fogalmazott: „ha nem kezdünk ezen a hangon beszélni, akkor soha nem lesz béke.”
Az extraprofitadóról
A miniszterelnök az extraprofitadóról szólva elmondta, szerinte érthető egyes szektorok tiltakozása, ugyanakkor hozzátette, hogy
ha véget ér a háború, akkor a magyar gazdaság az egyik legversenyképesebb lesz Európában, és az érintett cégek ismét nyereségesek lesznek.