Valamit tudhat Rogán Antal: iszonyúan magabiztos kijelentést tett
Optimistán látja a jövőt a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője.
Nyertest hirdettek az állami autópálya-koncessziós pályázaton, a megbízás 35 évre szól, de a győztes konzorciumnak tíz éven belül jelentős fejlesztéseket kell végrehajtania. Közben jelentés született a Gyurcsány-korszakban született hasonló, mint kiderült, az állam számára hátrányos kontraktusokról, melyeket a kormány megpróbálhat újratárgyalni.
Miután megszülettek a szükséges kormányzati döntések, tíz napon belül aláírhatják a hazai autópályák karbantartásáról, fejlesztéséről és bővítéséről szóló koncessziós szerződést a tavaly nyáron kiírt pályázat nyertesével, a Themis magántőkealap vezette konzorciummal – hangzott el egy péntek reggeli háttérbeszélgetésen. Az erről szóló döntés meg is jelent a közbeszerzési értesítőben. Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője felidézte: három éve merült fel a kormányban, hogy ezt a konstrukciót választják az autópályahálózat fejlesztésére, miután kiderült: a most induló uniós költségvetési ciklusban ilyen célra nem lesz forrás. Megvizsgálták a lehetőségeket, ám az állami forrásból való megvalósítást kizárták, részben azért, mert az az államadósság drasztikus növekedésével, illetve elhúzódó építkezésekkel járna.
A koncesszióért felelős miniszter szerint
Ez 317 kilométernyi új autópályát, illetve gyorsforgalmi utat és 265 kilométernyi sávbővítést jelent. Ezek között van az M1-es bicskei, komáromi, tatabányai, illetve az M7-es székesfehérvári, balatonvilágosi szakasza, az M3-as gödöllői, baki, gyöngyösi, hatvani, kerekharaszti, továbbá az M3-as keleti határig érő része, és az M85-ös egyes részei. Az üzemeltetés-fenntartás a koncessziós időszak idején 1044 kilométernyi szakaszon valósul meg a szerződés szerint, valamennyi útszakasz munkálatai nemzetgazdaságilag kiemelt beruházásnak számítanak. Mindemellett a nyertesnek komoly minőségbiztosítási kritériumoknak is meg kell felelnie, úgynevezett nagykarbantartást is el kell végeznie.
Rogán szerint
Az állam úgynevezett rendelkezésreállási díjat (rád) fizet, és 35 év alatt fizeti ki a karbantartás-építés teljes összegét. A rád összege egy évre és egy kilométerre vetítve 96,2 millió forint. A koncesszornak saját költségére kell felvennie a projekt megvalósításához szükséges hitelt, miközben az állam által beszedett útdíjaknak fedezniük kell a teljes rendelkezésre állást. Vagyis a nyertes konzorcium komoly kockázatot vállal a szerződéssel.
Ráadásul a Mandiner felvetésére a miniszter megerősítette: az új szisztémában nem lesz változás az útdíjbeszedés tekintetében, így a díjemelés, ahogy eddig is, legfeljebb az infláció mértékében lehetséges. Ez azonban továbbra is az ebben illetékes állami cég hatásköre lesz, a meglévő autópályák pedig végig állami tulajdonban maradnak, ahogy az újonnan építettek is. A karbantartási rendszert, amennyiben igény van rá, ezzel szemben megkaphatja a koncesszor.
A kormány korábbi hazai és nemzetközi példákat mérlegelve, szakértőket bevonva jutott erre a megoldásra.
ám mivel uniós pénzt nem érint a szerződés, Brüsszelnek aligha van vizsgálódási teendője ezzel kapcsolatban – hangzott el a háttérbeszélgetésen. Ismeretes: korábban felmerült, hogy az ellenzék kötelezettségszegési eljárást kezdeményezne az ügyben.
Rogán kitért arra is, bár sokan érdeklődtek, végül három ajánlattevő volt. A Strabag-Colas konzorcium azonban menet közben kiesett, mert jogi problémájuk akadt, Ausztriában versenyhatósági eljárás indult el. A nyertes konzorcium (melynek tagjai a Mészáros Lőrinc nevével fémjelzettt Konzum PE Magántőkealap, az Opus Bridge és New way magántőkealapok, valamint további három magántőkealap: a Cronus, a Via és a Vesta) végül a Dömper Kft.-vel szemben nyerte el a megbízatást.
Csekő Zsolt, a Nemzeti Koncessziós Iroda elnöke a háttérbeszélgetésen kitért arra, hogy a mostani döntés érinti a Magyar Közút karbantartó feladatait és az üzletágát, mivel a nyertes pályázó köteles megvásárolni a cég ezen részlegét és eszközeit.
Biró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke elmondta, az állam szempontjából rendkívül kedvezőtlen koncessziós szerződéseket kötöttek a 2010 előtti kormányok az M5-ös és az M6-os autópályák esetében, legalábbis a szerződések jogi és pénzügyi szakértői vizsgálata alapján. A Koncessziós Tanács ezért a kormánynak ezek egyes részeinek újratárgyalását javasolja. Erről külön jelentések is születtek, részben a mostani koncessziós szerződés előkészítése során.
Bíró kiemelte:
az állam számára kedvezőtlen rendelkezések komoly terhet rónak a költségvetésre, az újratárgyalással pedig akár több százmilliárd forint takarítható meg.
A Koncessziós Tanács lapunk által megismert vizsgálata megállapította:
Mindezek nyomán érthető a szándék, hogy ha lehetőség nyílik rá, a kormány újratárgyalná a Gyurcsány-korszakhoz köthető megállapodásokat. Erről azonban döntés még nem született, a nyár folyamán lehet fejlemény ezen a téren. Mindenesetre csak az M5 esetében másfélszer nagyobb a – nem mellesleg: külföldi – koncesszor haszna, mint a mostani szerződés esetében lehetséges. Tanultunk a hibákból – jegyezte meg ezzel kapcsolatban Rogán Antal, aki szerint a Colas-Strabag évtizedek óta versenyelőnyben volt Magyarországon, most azonban
_
Nyitókép: Pécs, 2010. március 31. Jármű halad az M6-os autópálya újonnan átadott Szekszárd-Bóly-Pécs közötti szakaszán (MTI/Kálmándy Ferenc)