Hátba támadták Magyarországot: példátlan lépést készített elő a Tusk-kabinet
Még a lengyelek is felháborodtak.
A választási eredményt nagyban befolyásolja majd a pártok mozgósítása.
A választás előtti utolsó napokban nem beszélhetünk a párterőviszonyok átrendeződéséről – derül ki a Társadalomkutató március végi pártpreferencia-kutatásából. A Fidesz-KDNP pártszövetség a biztos szavazatok felére (50 százalék) számíthat, ami stabil kormánytöbbséget eredményezne számukra. A baloldal szavazótábora viszont – hibahatáron belül – tovább csökkent, jelenleg a biztos szavazók 40 százalékát tudhatja maga mögött.
Néhány nappal a választás előtt a közvélemény-kutatási adatok a Fidesz-KDNP pártszövetség győzelmét valószínűsítik. Az eredmények alapján a baloldal a kampányhajrában sem tudott lendületet venni, a kispártok azonban feljöttek: a Társadalomkutató
A választási eredményt azonban nagyban befolyásolja, hogy milyen mértékben sikerül a pártoknak mozgósítani, azaz a szándék valóban átalakul-e tényleges szavazattá.
A kispártok tűnnek a kampányhajrá legnagyobb nyerteseinek a társadalomkutató szerint: a Magyar Kétfarkú Kutya Párt még éppen a választási küszöb alatt áll a maga 4 százalékával, a Mi Hazánk Mozgalom pedig jelenleg 6 százalékos támogatottsággal rendelkezik a választási részvételüket biztosra ígérők között. Ezen eredmények alapján április 3-án mindkét pártnak komoly esélye van a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt megugrania. Mindezek alapján
Számításaink szerint a német nemzetiségi képviselő is újrázni fog a vasárnapi választáson.
A trendek alapján Márki-Zay Péter szavazatmegtartó képessége erősen kétségbe vonható. Előválasztási ígérete az új szavazók megnyerése volt, ám ennek épp az ellenkezője látszik: a baloldal szavazótábora november végétől kezdődően mostanáig 6 százalékponttal csökkent.
Nyitóképen Orbán Viktor Békéscsabán. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher