Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Vancsura István kecskeméti önkormányzati képviselő szerint Bodrozsán Alexandránál másfél évig összeférhetetlenség állt fenn, a momentumos politikus egyébként is megalázó módon beszél a választókról.
Komoly konfliktus alakult ki a kecskeméti önkormányzat ellenzéki térfelén, miután Vancsura István (aki a Szövetség a Hírös Városért Egyesület színeiben jutott be a képviselő-testületbe, de jelenleg független képviselő) szerint Bodrozsán Alexandra, egykori frakciótársa méltatlanná vált arra, hogy a megyeszékhely egyik választókerületében – Kecskemét egy része, továbbá öt település tartozik ide – ő induljon a parlamenti választáson az Egységben Magyarországért színeiben.
Vancsura szerint – mint azt a Mandinernek is elmondta – a momentumos politikus esetében hosszú időn keresztül, legalább másfél évig fennállt az összeférhetetlenség, hiszen Bodrozsán Alexandra idén januárig a lila párt kecskeméti elnöke is volt, tevékenyen részt vett a helyi politikában, ugyanakkor az újpesti önkormányzatban köztisztviselőként dolgozott, amit azonban nem enged meg a törvény. Köztisztviselő lehet ugyan más településen, más kerületben önkormányzati képviselő, sőt párttag is, de vezető – például elnöki – beosztást nem tölthet be, aktívan nem politizálhat, nyilvános közszereplést nem vállalhat.
Bodrozsán a pártelnökségről történt lemondásakor sem volt korrekt Vancsura István szerint, hiszen a momentumos politikus azt hazudta a sajtónak, a tengernyi elfoglaltsága miatt távozott. Holott a valódi ok az volt – állítja Vancsura –, hogy Bodrozsán két nappal azelőtt megtudta, a kormányhivatal egy beadvány nyomán vizsgálódik az ügyében (s bár a kormányhivatalnak nincs kompetenciája eljárni az ügyben, az újpesti jegyzőnek adott erre vonatkozó instrukciókat). A kecskeméti politikus azt is elmondta, annak ellenére, hogy Bodrozsán már nem elnöke a Momentum kecskeméti szervezetének,
De ennél egyébként még zavarosabb az ügy, mert most sem lehet tudni, hogy Bodrozsán ott dolgozik-e még a negyedik kerületi polgármesteri hivatalban, s ha igen, milyen státuszban és mit csinál ott. Azt, hogy korábban ott tevékenykedett, azt elsőként Kovács Gergelytől lehetett megtudni, valamiért ugyanis a Kutyapárt elnökét is nagyon érdekelte a történet. Ő fordult még két évvel ezelőtt, 2020. január 28-án közérdekű adatigényléssel az újpesti önkormányzat jegyzőjéhez. Akkor azt a választ kapta, hogy Bodrozsán Alexandra valóban náluk van köztisztviselői jogviszonyban, 2019. október 28-a óta a polgármesteri kabinet munkatársa, ezért havi 400 ezer forintot, továbbá utazási költségtérítést is kap. (Az alkalmazása persze nem véletlen, hiszen pár héttel korábban nyert a polgármester-választáson a szintén momentumos Déri Tibor, aki maga mellé vette párttársát.)
Vancsura István pedig idén január 24-én szintén közérdekű adatigényléssel kereste meg az újpesti polgármesteri hivatalt, s megtudta, hogy a momentumos politikus közszolgálati jogviszonya 2021. április 30-án megszűnt. Arra a kérdésére azonban – a személyes adatok védelmére hivatkozva – elutasító választ kapott, hogy a kormányhivatal megállapított-e összeférhetetlenséget Bodrozsán Alexandra munkaviszonya miatt, és a jegyző arra sem volt hajlandó válaszolni, ő indított-e vizsgálatot a momentumos politikus jogviszonyával kapcsolatban. Továbbá azt sem árulta el a polgármesteri hivatal vezetője, hogy Bodrozsán távozásának volt-e köze az esetlegesen megállapított összeférhetetlenséghez.
De ahhoz képest, hogy a jegyző leveléből az derül ki, hogy 2021 április vége óta Bodrozsánnak megszűnt a közszolgálati jogviszonya, a momentumos politikus azt írta az előválasztásra készülő önéletrajzában, hogy annak megírásakor, tehát 2021 szeptemberében még mindig az újpesti polgármesteri hivatalban dolgozott közkapcsolati tanácsadóként. Ezek után joggal merül fel a kérdés, hogy milyen minőségében alkalmazták ott. Vancsura István másik adatigénylésére viszont már azt a választ kapta a hivatal jegyzőjétől, hogy ebben az évben, tehát 2022-ben
a polgármesteri hivatallal momentumos politikus. (Ez persze nem zárja ki, hogy esetleg egy újpesti önkormányzati cégnél, szervezetnél, intézménynél alkalmazzák.)
Vancsura István szerint komoly problémát jelent, ha egy átláthatóságot, transzparenciát, nyíltságot hirdető pártnak, mint amilyennek a Momentum hirdeti magát, olyan tagja, sőt korábban városi elnöke lehetett, aki könnyedén túllépett azon a tényen, hogy a köztisztviselői jogviszonyával összeférhetetlen tevékenységet végez. Bodrozsán úgy fogalmazott a párttársainak, hogy felesleges ezen rugózniuk, úgysem lesz belőle semmi probléma –, és ez a helyzet a legalább másfél évig fennállt, de valójában a mai napig nem lehet tudni, hogy most hol dolgozik és mit csinál. Vancsura mindezt többször jelezte a Momentum vezetésének – hiszen akkoriban még ő is tagja volt a lila pártnak, később azonban kilépett –, de ők a fülük botját sem mozdították. Sőt, az előválasztási bizottságot is tájékoztatta, hogy szerinte Bodrozsán nem indulhatna az előválasztáson, de ők sem foglalkoztak ezzel.
A baloldali, de immár független képviselő úgy véli, a jogszabálysértésen túl azért is alkalmatlan Bodrozsán, mert nagyon lekezelő a választópolgárokkal, nem egyszer tett az emberi méltóságot sértő kijelentéseket rájuk, sőt hasonlóan vélekednek a társaival a szövetségeseikről is, a DK-s aktivistákat nem egyszer hívták
Szerettük volna a nagyon zavaros összeférhetetlenségi ügyet tisztázni, ezért többször telefonáltunk az újpesti polgármesteri hivatalba, kerestük Bodrozsán Alexandrát. A telefonközpontos a név alapján mindig kapcsolta, viszont senki nem vette fel a telefont. Az önkormányzat honlapján szereplő sajtóst – akitől informálódni akartunk – viszont nem ismerte a telefonközpontos, és a polgármesteri titkárságot sem lehetett soha elérni. Amint tudunk Bodrozsán Alexandrával beszélni, folytatjuk a történetet.
***
Az összeférhetetlenségi ügytől függetlenül sem áll túl jól Bodrozsán szénája a saját csapatában, hiszen az előválasztás során (őt a Momentum, a DK, a Liberálisok, az Új Kezdet és a Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatta) szavazatvásárlási váddal illette versenytársát Király Józsefet (mögötte az MSZP, a Jobbik, az LMP, valamint a Párbeszéd állt), aki emiatt etikai vizsgálatot kezdeményezett ellene. A frakció vizsgálóbizottságot állított fel, majd kétharmados arányú döntéssel megállapította az etikai vétséget, és emiatt elmarasztalta Bodrozsánt, továbbá felfüggesztette a frakciótagságát. Egyébként a momentumos politikus az előválasztást meglehetősen simán, 54,1 százalékos eredménnyel nyerte meg, s ezért indulhat ő a parlamenti választáson.