A nagy sajtrablás: előkerült 22 tonna cheddar
Egy jól szervezett, nemzetközi csempészakció a sajtlopás mögött.
A lap által megkérdezett Bán Zsófia írónő szerint egyre inkább a késő Kádár-korszakra emlékeztet a magyarországi helyzet.
Március 15-e és a békemenet alkalmából riportot közölt a magyarországi politikai helyzetről a balliberális Süddeutsche Zeitung.
A lap nyomtatott kiadásában megjelent riport a baloldali Jámbor Andrással, az ellenzék józsefvárosi és ferencvárosi jelöltjével kezdődik, akinek a plakátjait az elmúlt időszakban többször is megrongálták. Jámbor elpanaszolja a lapnak, hogy az ellenzéknek gyakorlatilag lehetetlen reklámfelülethez jutnia, mert a fideszes oligarchák az egész piacot uralják. Az egykori városházi tanácsadó szerint a Fidesz sokkal több pénzből kampányol, mint az ellenzék, ráadásul célzott hirdetésekkel árasztja el a közösségi médiát.
A riportot jegyző Cathrin Kahlweit szerint Orbán Viktor fáradhatatlanul azt szajkózza, hogy Magyarország kimarad az ukrajnai háborúból, ami viszont nagyon sokba kerül. A szerző a békemenetre is kilátogatott, megjegyezve, hogy a felvonulásra sokan buszokkal érkeztek a szomszédos országok magyarlakta területeiről, például Erdélyből is. A felvonulók szerint Orbán sokat tesz a gazdaságért, összetartja a társadalmat, és a kisebbségek sorsát is a szívén viseli.
A lap megjegyzi, hogy
A szerző figyelmeztet: ezek a pénzcsapok gyorsan elzáródhatnak, ha az Európai Unió alkalmazni kezdi a jogállamisági eljárást.
A Süddeutsche Zeitung cikke szerint az ellenzék március 15-i felvonulásán több tízezren vettek részt. A cikk idézi Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt beszédét, ami szerint ez a választás a legfontosabb esély a jogállam és a demokrácia megmentésére.
Cathrin Kahlweit megkérdezte a magyarországi helyzetről Bán Zsófia írónőt is. A Rio de Janeiróban, külkeres-holokauszttúlélő családba született, a Telex tárcarovatában is publikált Bán Zsófia szerint a magyarországi helyzet egyre inkább a késő Kádár-korra emlékeztet: a gazdasági biztonság ugyan adott, de egypártrendszer van, oligarchák és kleptokraták uralják a közéletet, és korlátozott a média- és szólásszabadság.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd