Márki-Zay Péter szerint nincs szükség minimálbérre

2022. február 21. 09:07

„Vannak olyan országok egyébként, ahol nincs minimálbér és ott sem éheznek az emberek” – fejtette ki a baloldal miniszterelnök-jelöltje.

2022. február 21. 09:07
null

A baloldal veszélybe sodorná több százezer ember fizetését és kiszolgáltatná őket a multinacionális nagyvállalatoknak a minimálbér eltörlésével, fogalmaz hétfői cikkében az Origo.

Márki-Zay szerint szükségtelen, a baloldal meg sem szavazta a minimálbér-emelést

A portál felidézi, nem csupán Márki-Zay Péter szerint szükségtelen, a baloldali pártok meg sem szavazták a parlamentben azokat a vállalkozói adócsökkentéseket, amelyek lehetővé tették a minimálbér 200 ezer forintra emelését. A Mediaworks Hírcentrumának összeállításából kiderül, mire számíthatnának a magyar munkavállalók a baloldal jelöltjétől.

Márki-Zay Péter baloldali jelölt többször is szükségtelennek nevezte a minimálbért, folyamatosan annak árnyoldalairól, és az általa vélelmezett hátrányairól beszélt. A közösségi oldalán 2020 novemberében a szokásos heti élő videójában arra a kérdésre, hogy mekkora összegű minimálbért tartana ideálisnak Magyarországon, Márki-Zay úgy fogalmazott, ő „gazdasági kérdésekben roppant liberális”. Elmondta,

„Ha most Magyarországon fölemelnénk a minimálbért 500 ezer forintra, az tragédia lenne. Az iszonyatos károkozás lenne, az egész ország tönkre menne” – tette hozzá Márki-Zay Péter.

Márki-Zay szerint ott sem éheznek az emberek, ahol nincs minimálbér

A baloldali közösségi oldalán megosztott egyik videójában hangzott el az is, hogy a politikus közgazdászként nem tartja „különösen indokoltnak vagy szükségesnek a minimálbért”.

– fejtette ki a baloldal miniszterelnök-jelöltje.

A baloldali pártok meg sem szavazták a 200 ezer forintos minimálbért

Mint arról korábban lapunk is beszámolt, 2022. január 1-től 200 ezer forintra emelkedett a minimálbér összege. A baloldali pártok jelöltjük álláspontjához hűen nem támogatták a 200 ezer forintos minimálbért, illetve azokat az adócsökkentéseket, amelyekkel a kormány segíti a munkáltatókat a jelentős emelés kigazdálkodásában.

A baloldal frakciói kivonultak a parlamentből tavaly decemberben, és nem szavazták meg az említett adókönnyítéseket, amelyek lehetővé tették a minimálbér kétszázezer forintra emelését – emlékeztet az Origó.

Így emelkedett a minimálbér összege Magyarországon

Korábban beszámoltunk róla, hogy 2010-ben még csak 73 500 forint volt, 2021-ben viszont már 167 400 forint lett a minimálbér. Emlékezetes, hogy a 8 éves kormányzásuk alatt mindössze 23 500 forinttal emelték a minimálbért.

A Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-kormányok nyolc évéből hatban csökkent a minimálbér reálértéke, míg a jobboldali kormányzások alatt minden évben nőtt.

Míg 2002 és 2010 között 2,5 százalékkal csökkent a minimálbér vásárlóereje, 2010 és 2022 között mintegy 100 százalékkal emelkedett. Az emelésnek köszönhetően már magasabb a minimálbér, mint a Gyurcsány-Bajnai korszakban az átlagbér volt.

Forrás: KSH

Nyitókép: Valeria Mongelli / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Összesen 175 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tárkány Álmos
2022. február 21. 18:57
Már azt hittem meghalt sz ipse - a Mendiner első 10 cikkében nem is szerepel.
Rizsa
2022. február 21. 16:28
Ezt beszélje meg a Dobrev harcostárssal. Ne kamuzzon feleslegesen az Uniós minimál bérrel.
Wadaderika
2022. február 21. 16:14
A minimálbéren élőknek nincs szükségük márkizére
káli
2022. február 21. 14:41
Hát ez bizony brühühü, buta jobberek könnyeit iszom! Nem kéne valami tehetséges propagandistát felvenni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!