Kötelezettségszegési eljárás is lehet az Aegon és Union ügyletből

2022. február 21. 16:24

Az Európai Bizottság Magyarország megsértette az uniós jogot, amikor megtiltotta, hogy a VIG felvásárolja az AEGON magyar leányvállalatait.

2022. február 21. 16:24
null

Az Európai Bizottság megállapította, hogy Magyarország megsértette az uniós összefonódás-ellenőrzési rendelet vonatkozó cikkét, amikor megtiltotta, hogy a Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG) felvásárolja az AEGON csoport magyar leányvállalatait – közölte a brüsszeli testület hétfőn.

Az uniós bizottság közölte: az összefonódás-ellenőrzési rendelet vonatkozó, 21. cikke értelmében a testület kizárólagos hatáskörrel rendelkezik az uniós léptékű összefonódások vizsgálatára, és a tagállamok csakis bizonyos feltételek mellett hozhatnak intézkedéseket jogos érdekeik védelmére.    

Emlékeztettek: a tervezett felvásárlás nagyobb ügylet részét képezi, amelyet uniós összefonódás-ellenőrzési rendelet alapján az Európai Bizottság augusztus 12-én feltétel nélkül engedélyezett.

Az ügylet arra irányul, hogy a VIG felvásárolja az Aegon magyar, lengyel, román és török életbiztosítási és nem-életbiztosítási, nyugdíjalap-kezelési, vagyonkezelési és kiegészítő szolgáltatásokat nyújtó üzletágait.    

Az uniós bizottság jóváhagyását megelőzően a magyar kormány – a koronavírus-járvánnyal összefüggésben bevezetett, a közvetlen külföldi befektetésekre vonatkozó sürgősségi jogszabály alapján – tiltó döntést hozott az AEGON csoport magyar leányvállalatainak felvásárlásáról. A magyar hatóságok azzal érveltek, hogy az akvizíció Magyarország jogos érdekeit veszélyeztette.    

A magyar hatóságok nem bizonyították, hogy az intézkedés indokolt, megfelelő és arányos lenne

Az Európai Bizottság október 29-én vizsgálatot indított a magyar döntéssel kapcsolatban, majd január 20-án tájékoztatta Magyarországot előzetes következtetéséről.

Az uniós bizottság szerint kételyeket vet fel, hogy a tiltó döntés valóban Magyarországnak az összefonódás-ellenőrzési rendelet értelmében vett jogos érdekeinek védelmére irányul-e.

A testület tisztázni kívánja, hogy VIG által az AEGON magyar érdekeltségeinek megszerzése miként jelentene veszélyt a társadalom alapvető érdekeire nézve. Véleményük szerint a magyar hatóságoknak tájékoztatást kellett volna adniuk a tervezett tiltó döntésről annak hatálybalépését megelőzően, ennek elmulasztásával pedig Magyarország megsértette az összefonódás-ellenőrzési rendelet vonatkozó cikkét. Megállapították továbbá, hogy a tiltó döntés korlátozza a VIG határokon átnyúló ügyletben történő részvétele jogát, és a magyar hatóságok nem bizonyították, hogy az intézkedés indokolt, megfelelő és arányos lenne. Az uniós bizottság végezetül arra a következtetésre jutott, hogy a tiltó döntés összeegyeztethetetlen a letelepedés szabadságára vonatkozó uniós szabályokkal, és ezért sérti az uniós összefonódás-ellenőrzési rendelet vonatkozó cikkét.    

A határozattal az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy március 18-ig vonja vissza tiltó döntését.

Amennyiben Magyarország nem hajtja végre a határozatot, a brüsszeli testület kötelezettségszegési eljárást indíthat az Európai Unió Bírósága előtt. Varga Mihály pénzügyminiszter hétfőn közölte: Magyarország 45 százalékos tulajdont szerez az Aegon Biztosítóban és az Union Biztosítóban, az erről szóló adásvételi szerződést hétfőn írta alá a Vienna Insurance Group képviselőivel. A pénzügyminiszter a közösségi oldalán közzétett bejegyzésben kiemelte, a lépés azt a célt szolgálja, hogy a közvagyon gyarapodjon és a stratégiai vagyonelemek visszakerüljenek állami tulajdonba.

(MTI)

Fotó: MTVA/Bizományosi: Branstetter Sándor

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
yazoo.tributary
2022. február 21. 19:55
Lassan ott tartunk, hogy "Az Európai Bizottság szerint Magyarország megsértette az uniós jogot, mert létezik".
bagira
2022. február 21. 19:34
Eu haszon szerzés céljából bővített , 1989 -ben meglebegtették magukat mint segítők megmentők a kommunizmustól , közben a keleti blokkot kommunista elvek szerint kizsákmányolják félbérrel. Brüsszel a tőkés alapító országokban hasznot kitalicskázza , ők kemény mag kapitalisták nagyon összetartanak követik németeket.
Reszelő Aladár
2022. február 21. 19:16
Sebaj fanyalgók. Április 3-án lehet nyerni és akkor itt lesz egy újabb állami vagyonelem amit rögtön lehet privatizálni. Az állam 125 milliárdot fizet most, vagyis el lehet pattintani a Bajnaiéknak 75-80-ért. Ekkor ugye rögtön befigyel egy 7.5-8 milliárd körüli jutalék. Majd a Gordon továbbpattintja a VIG-nek 110-ért. Mindenki hatalmasat kaszál, csak a Magyar Állam bukik. Pont úgy mint az moszkvai melóban. És az egész a zorbán hibája, aki túlárazottan vásárolt. Esetleg az Aegon panaszt emelhetne, hogy diktatúra pénzből nem kér.
magyarhuszár
2022. február 21. 18:24
Korábban kell annak felkelnie, aki túl akar járni Varga Mihály, Orbán Viktor és Szíjjártó Péter eszén! Bár hiába is kelnének korábban, aki nem állt sorban észért, annak nincs, nem jutott, és csak olyanokat makog össze-vissza, mint MZP, a kiváló dolgozó porszívóügynök.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!