A HVG360-nak adott interjút Nyáry Krisztián, a hamarosan megjelenő Tiltott irodalom. Klasszikus irodalmi művek az azonos neműek közti szerelemről című antológia megjelenésével kapcsolatban. A mű a 2021-es gyermekvédelmi törvényre reflektál. Nyáry az előszóban kifejti, hogy a jogszabálya homoszexualitás megjelenítését tiltja a fiatal korúak számára, ezzel gyakorlatilag elzárva őket a lehetőségtől, hogy
kapaszkodót találjanak az „emberi civilizáció kezdetei óta velünk élő érzelmi alaphelyzet, az azonos neműek közti szerelem megértéséhez”.
.A szöveggyűjteményében olyan lírai és prózai alkotásokat mutat be, amelyek „elsősorban a szerelemről szólnak, és csak másodsorban arról, hogy két férfi vagy két nő között szövődnek”.
A HVG cikke szerint, „ha szigorúan ragaszkodnánk a törvény szövegéhez, akkor
a 18 éven aluliaknak nem szabadna olvasniuk Szapphót, Homéroszt, Shakespeare-t vagy Thomas Mannt sem,
és át kéne lapozniuk Örkény István, Márai Sándor, Janus Pannonius vagy Babits Mihály idevonatkozó alkotásait is. Az pedig világosan kiderül Nyáry Krisztián antológiájából, hogy a mai magyar fiatalságot olykor a legszebb és legfontosabb művektől fosztanák meg”.
A cikkben többek között végigveszik Dante Isteni színjátékát, s azt, hogy a pokolban ábrázolja az itáliai költő a homoszexuálisokat. Emellett érintik a Szigeti veszedelmet is, az eposz kilencedik énekében ábrázolt meleg katonaszeretők kapcsán.
A HVG és Nyáry is megfeledkezett azonban arról, hogy a törvény szövege az öncélú megjelenítéstől, tehát a tudatos propagálástól szeretné megóvni a kiskorúakat, nem pedig az irodalomtól.
Nyitókép: MTI/Marjai János