Világos és következetes az álláspontom Bosznia-Hercegovinát illetően

2022. január 14. 16:50

A bővítési és szomszédságpolitikát illetően is  bizakodó vagyok, remélem, hogy az eredményeink idén is önmagukért fognak beszélni. Interjú.

2022. január 14. 16:50
Várhelyi Olivér

2021-ben mozgalmas éve volt a bővítési és szomszédságpolitikának. Mik a várakozásai az idei évben, van-e esetleg hiányérzete a tavalyi eredmények láttán?

Valóban nagyon sűrű volt a tavalyi év, a bővítési politika és a Nyugat-Balkán vonatkozásában pedig 2021 végére kezdtek el igazán jól alakulni a dolgok. A szlovén EU-elnökség Nyugat-Balkán-csúcstalálkozót rendezett októberben, itt az uniós tagállamok megerősítették a tagság perspektíváját a régiónak. Emellett a csatlakozási tárgyalások folyamatában is előrelépés történt: Montenegróval kormányközi konferenciát tartottunk, Szerbiával pedig nagyon fontos tárgyalási fejezeteket tudtunk megnyitni. Ugyancsak decemberben a tagországok politikai nyilatkozatot fogadtak el a bővítési következtetésekről, a dokumentum lényegében kijelöli a 2022-es feladatokat a Nyugat-Balkán egészének. Igazi sikernek azt tartom, hogy már nemcsak beszélgetünk a régió gazdasági és szociális integrálásáról, hanem a gazdasági és beruházási tervünk égisze alatt sikerült a folyamatot felgyorsítani, mindez immár realitás. Mérföldkövekként a Belgrád–Nis-vasútvonal munkálatainak megkezdését, illetve a Szerbiát, Koszovót és Albániát összekötő »béke autópályája« projekt indulását említeném.

Megkezdődött tehát a Von der Leyen-féle Európai Bizottság bővítési politikájának a végrehajtása. Arra számítok, hogy 2022-től a politikai irányvonalak meghatározása helyett a végrehajtás jelenti majd a fő irányt. Hiányérzetem pedig nyilvánvaló, hogy az északmacedón és albán csatlakozási tárgyalások indulásának csúszása miatt lehet. Itt egy politikai probléma jelenti az akadályt. Időközben Bulgáriában és Észak-Macedóniában is kormányváltás történt, reméljük, hogy ebben a félévben túl tudunk lendülni végre az előttünk álló akadályokon. Hangsúlyozom: az Európai Bizottság részéről mi minden segítséget megadunk ahhoz, hogy pragmatikus és politikailag életképes megoldást találjunk Bulgária, Észak-Macedónia és az Európai Unió egésze számára.

Ezek szerint lekerültek az asztalról azok a tervek, hogy Albániával akár előbb, Észak-Macedóniától külön induljanak el a tárgyalások?

Mindkét ország teljesítette a feltételeket ahhoz, hogy a tárgyalások elindulhassanak. Emiatt nem is lehet kérdés, hogy Albániával és Észak-Macedóniával is el kell indulnunk. Nem titok, hogy az EU-országok többsége úgy gondolja, hogy együtt kell kezelni ezeket országokat. 

Nekem az a meglátásom, hogy Albánia számára bár nehéz a várakozás, számítunk az északmacedón és bolgár vita gyors megoldására.

Ahogy mondtam, mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy előrelépés történjen, és mielőbb kezdődhessenek a tárgyalások.

Milyen eredményeket emelne ki a szomszédságpolitikát illetően?

Örömömre szolgált, hogy tavaly decemberben sikeres Keleti partnerség-csúcsot hoztunk tető alá. Az Európai Bizottság a térség esetében is politikai javaslatot tett a  kapcsolatok megújítására, illetve az ehhez kapcsolódó beruházási tervet is bemutattuk. Utóbbi felfogható úgy is, mint a Covid-válság utáni talpra állást segítő eszköz. Látjuk, hogy a Keleti partnerség részéről komoly az elköteleződés a javaslataink irányába. Amire szükség van, az az egészséges beruházási környezet létrejötte, hogy a szóban forgó országok gazdaságait minél inkább integrálni lehessen Európához. Ehhez persze feltétel az is, hogy a jogállamisági deficitek ügye megoldódjon, s az európai vállaltok közép- és hosszú távon is tervezni tudjanak a térségben. 

Ami a déli államokat illeti, esetükben is letettük az asztalra a a gazdasági együttműködést serkentő terveket. Velük egy másik jelentős ügyünk az illegális bevándorlás területén való kooperáció. A gazdasági és szociális ajánlatunk így azt is jelenti, hogy elvárás, hogy az illegális migráció tekintetében együtt tudjunk dolgozni. Jelentős támogatást nyújtunk a régiónak, de ezért eredményeket is várunk. Összességében tehát a bővítési és szomszédságpolitikát illetően is  bizakodó vagyok, remélem, hogy az eredményeink idén is önmagukért fognak beszélni.”

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Newman
2022. január 14. 23:14
Nekünk legyenek a barátaink, a többiek meg majd kitalálják mit akarnak!!!:)
Pelso j.
2022. január 14. 21:05
álláspontod, hát hogyne. Inkább az a kérdés, miért és kinek az érdekében is kavarjátok a sz@rt a főnököddel idegen országokban?
Gèbi
2022. január 14. 19:19
Vajon miért kell egy olyan régiót is beerőltetni, ami Európától fényévekre le van maradva, minden tekintetben. Albánia tagsága, önmagában egy kész röhej.
yanoo
2022. január 14. 19:18
illetve a Szerbiát, Koszovót és Albániát összekötő "béke autópályája" projekt indulását említeném. Ja....Cacakig kész van, aztán Pristinából van egy pálya Albániába. Koszovóból csak akkor tudsz belépni Szerbiába, ha Szerbiából léptél ki Koszovóba. Nem tudom, hogy a Cacakot Pristinával összekötő pálya lenne a Béke-projekt. Nagyon meglepne, ha ezt el is kezdenék építeni. Mondjuk, Pristinából építenek ( vagy már készen is van, mostanában nem jártam ott, háron éve építés alatt volt) egy autópályát Szkopje felé ( a macedónok viszont nem építenek semmit), ami nagyon impozáns, több mint 10 kilométeren keresztül egy völgyben hídként fut a pálya, alatta egy kis folyó és a vasút - koszovó egyetlen vasútvonala- , el nem tudom képzelni miből tellett rá.A mi Körös-hegyi viaduktunk kb. századrésze ennek a pályának és még mindig azon megy a vita, hogy mennyibe került ez nekünk. Aztán jó ez is, hogy integrálják ezeket a gazdaságokat. Basszus, Montenegróban és Koszovóban nincs ipar. Semmilyen. Nulla. Zéró. Mi a jó Istent integrálnak. A pristinai piacot? Ahol 12 euro egy karton Marlboro? Bosznia meg egy lőporos hordó. Ott mindenkinek van fegyvere.Az nem férfi, akinek nincs egy mordálya. Vysehrad előtt belefutottunk egy menetbe. Szerb zászlók alatt vonultak, lövöldöztek a levegőbe. Azt nem gondoltuk, hogy harc lenne, mert vidáman iszogattak, jó kedv volt.Egy esküvői menet volt, mint kiderült. De ha nincs jó kedvük és morcik lesznek, ezek a fegyverek másért is el tudnak durranni, célzottan. Nem is nagyon vágom miről beszélnek, amikor a Balkán integrációjáról beszélünk. Macedonia rendben van, szerintem fejletebbek, mint a románok vagy a bolgárok, de nekik a bolgárokkal, görögökkel vannak vitáik, hiába puccsolták meg Gruevszkit az unió párti libsik, Macron megvétózta a tagságukat. Most már a bolgárok is felbátorodtak. Én értem, hogy tárgyalni kell, meg az emberi jogok is fontosak, a Balkánon is fő kérdés, hogy a férfiak szülhetnek e, de hagyjuk már a győzelmi jelentéseket. a balkán integrációjában az a jó, hogy el lehet költeni egy rakás pénzt tanulmányokra, jól lehet keresni vele, sokat lehet oda utazni, szép vidék, jók a kaják, de gyakorlati haszna semmi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!