Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Az Együtt volt politikusa szerint Orbán Viktor még megpróbálja megváltoztatni az Unió irányultságát egy új, jobboldali tömb létrehozásával.
Szelényi Zsuzsannának egy véleménycikke jelent meg a SME felületén. A Fidesz 1990 és 1994 közötti képviselőnője – aki később részt vett az Együtt megalapításában, majd 2017-ben kilépett a pártból – arról írt, hogy Orbán Viktor még megpróbálja megváltoztatni az Unió irányultságát egy új, jobboldali tömb létrehozásával. A szerző a cikke elején emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor
A szerző szerint Orbán ellenséges hangulata abban gyökerezhet, hogy az uniós vezetőknek kezd elfogyni a türelme az ő illiberalizmusával szemben. Az Európai Bizottság eljárást kezdeményezett a „pedofilok elleni”, homofóbnak bélyegzett törvény miatt. A Bizottság egyúttal szigorúbb korrupció ellenes intézkedéseket követel a helyreállítási alap Magyarországnak járó pénzeinek jóváhagyása feltételeként.
Szelényi szerint az Unió bekeményítésére reagálva a magyar kormány néhány magas rangú képviselője azt javasolta, hogy az ország fontolja meg a kilépést. Létrejött egy nyugtalanító tendencia, amely – szándékosan vagy egy helytelen becslés alapján – Magyarországot egyre inkább az EU-ból való kilépés felé tereli – hangsúlyozta.
A magyarok 85 százaléka támogatja az uniós tagságot, a Fidesz szavazóinak 77 százaléka szintén. A szerző valószínűbbnek tartja, hogy a tavaszi parlamenti választásokra készülnek, amelyet a Fidesz elveszíthet. Arra törekszenek, hogy megismételjék a 2018-as sikeres képletet, amikor a párt egymás után harmadszor aratott győzelmet a radikális migráció- és unióellenes agendának köszönhetően – vélekedett.
A volt képviselő szerint senkinek sem szabadna ugyanakkor alábecsülnie a kormánypárt „masszív kampányinfrastruktúráját” és a képességét, hogy manipulálja a közvéleményt. Ha Orbán megnyeri a tavaszi választásokat, akkor „ez a gát alááshatja az Európa-párti többséget is”.
Továbbá kifejtette, hogy bizonyos európai vezetők ugyan tapsolnának Orbán EU-ból való távozásának, azonban
Orbán egy „dörzsölt taktikus”, az európai jogrendet tekintve ugyan provokál, de a többi, az Unió számára kulcsfontosságú területen együttműködik. Ez a pávatánc, ahogyan azt maga Orbán leírta, eddig nagyon jól működött.
Ha Orbánnak, Marine Le Pennek, Eric Zemmour-nak, Mateusz Morawieckinek és Matteo Salvininek sikerül egy szélsőjobboldali
tömböt létrehoznia, az autokraták nyomása erősebb, hangosabb és egységesebb lesz, főleg, ha a mérsékelt európai pártok nem tudnak majd egy jobb stratégiát találni az illiberális veszély elnyomására.
A szerző cikkét azzal zárta, hogy az Uniónak úgy kell reagálnia, hogy hű marad az értékeihez, vörös vonalakat hoz létre a tagságot illetően, valamint biztosítja, hogy a szabályok illiberális megsértői ne vehessenek részt benne. Bármilyenek is legyenek Orbán szándékai, fennáll a veszély, hogy ha megnyeri a következő választásokat, akkor Magyarország uniós tagsága a történetében először veszélyben lehet.
Nyitókép: Budapest, 2017. május 25.
Szél Bernadett, az LMP társelnök-frakcióvezetője (b) és Szelényi Zsuzsa független országgyűlési képviselő, az Együtt politikusa sajtótájékoztatót tart a Családok budapesti világtalálkozója előtt a Budapest Kongresszusi Központnál 2017. május 25-én. A családi értékek mellett kiálló négynapos nemzetközi rendezvénysorozat megnyitóját a kongresszusi központban tartják.
MTI/Koszticsák Szilárd