Az elmúlt időszakban egyre többekben merült fel aggály és gyanú a baloldalon az előválasztás eredménye kapcsán, legalábbis egyes körzetekben – vélik forrásaink. A kérdőjeleket az online leadott szavazatok szolgáltatják, amelyek számos körzetben befolyásolták, sőt olykor el is döntötték a versenyt.
Az egyik ilyen Budapest 18. számú választókerülete, ahol rendkívül szoros versenyben, csak a szavazatok újraszámlálása után tudták megállapítani a végeredményt. A versenyt végül a momentumos Tóth Endre nyerte a DK-ba tartó Molnár Gyulával szemben, mindössze 43 szavazattal, miközben a leadott voksok két százalékát, azaz 458 szavazatot nyilvánítottak érvénytelennek.
A személyes szavazatok számát tekintve Molnár 699 szavazattal kapott többet mint ellenfele, aki így az online voksok segítségével nyert.
Bár a hivatalos jegyzőkönyvek nem tartalmazzák, hogy az érvénytelen szavazatok közül mennyi volt személyesen vagy online leadott, úgy tudjuk, az online szavazatok mind érvényes voltak. A szervezők tájékoztatása szerint az érvénytelen voksok elsősorban abból adódtak, hogy a szavazólapokon lévő QR-kódot rosszul rögzítették. Mindez szintén azt erősíti, hogy az érvénytelen szavazatok ebből a körből kerültek ki.
DK-s panasz: A bitek nyertek
De nem az újbudai volt az egyetlen ilyen eset. Budapest 3. számú körzetében szintén a Momentumos Hajnal Miklós lett az első a DK-s Komáromi Zoltán és az Új Világ Néppárt/LMP által támogatott Visi Piroska előtt. Itt a 23923 voksból 343 lett érvénytelen. A helyzet hasonló: Komáromi 73 szavazattal több voksot zsebelt be a személyesen megjelenő szavazók között, mint a győztes Hajnal. Igaz ugyanakkor, hogy Hajnal 578 szavazattal nyert, ami több, mint az érvénytelen voksok száma.
A hegyvidéki DK-s képviselő, Élő Norbert akkori Facebook-bejegyzésében az eredményt sokat sejtetően úgy vezette fel: „A bitek nyertek, a fotelforradalmárok döntötték el a Hegyvidéken a képviselőjelölt személyét.”
Vidéken is lehet találni hasonló példákat. A balmazújvárosi körzetben a választást a jobbikos, de a Momentum támogatását is élvező polgármester, Hegedűs Péter nyerte a DK-s Tóth József előtt, mindössze 162 szavazattal. Az érvénytelen voksok száma 330 volt, Tóth pedig 127 szavazattal kapott több voksot a személyesen megjelenő szavazóktól, mint vetélytársa, aki szintén az internetes szavazatleadásnak köszönheti elsőségét.
Keszthelyen, Baján és Szentendrén is az online szavazatok fordították meg a sorrendet a momentumos jelölt javára.
Ezekben a körzetekben is mindenhol a második helyezett kapta a több személyesen leadott voksot.
Generációs különbségek, érvénytelen szavazatok
Minderre persze magyarázatul szolgálhat, hogy a Momentum szavazói fiatalabbak, többségük valószínűleg online adta le voksát. Ugyanakkor, ha azt nézzük, hogy összességében kimagaslóan nagy volt az érvénytelen szavazatok aránya, valamint, hogy a fotók tanúsága szerint több helyen politikusok is részt vettek a voksolás lebonyolításában, egyértelműen felmerülnek kérdések a választás tisztaságát illetően.
Ráadásul az említett körzetekkel szemben egyetlen olyan választókerületet sem találni, ahol a Momentum jelöltje a fentiekhez hasonló kis különbséggel veszített volna.
Érdekes adalék az is, hogy éppen a Momentum volt az, amely ragaszkodott az online szavazás lehetőségéhez, és emiatt sokáig nem is sikerült dűlőre jutni a lebonyolítást illetően.
A kérdőjeleket tovább erősíti, hogy az előválasztás elején összeomlott az informatikai rendszer, és a további káosz megakadályozása érdekében az előválasztást szervező aHang a pártok informatikusait is beengedte a rendszerbe. A 444.hu videójából pedig kiderül, hogy leginkább a Momentum és a Jobbik informatikusai szaladtak, hogy segíthessenek.
Adatvédelmi aggályok
Az előválasztás kapcsán korábban a Mandinernek nyilatkozva Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatal (NAIH) elnöke is számos adatvédelmi aggályt fogalmazott meg. Péterfalvi kitért arra, hogy a magyar jogrendszer nem ismeri az előválasztás intézményét, ezért arra a GDPR, azaz az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletének szabályai vonatkoznak. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az előválasztás résztevőinek adatai különleges személyes adatnak minősülnek, mivel politikai véleményt tartalmaznak.
A nyitóképen: Fekete-Győr András, a Momentum nemrég lemondott elnöke (MTI/Krizsán Csaba)