Lehull a lepel Polyák Gábor független egyetemi kutatói mítoszáról
Szakértői, tanácsadói tevékenysége egytől egyig a 2010 előtti balliberális Medgyessy-, illetve Gyurcsány-kabinetek idejére tehető.
Bár az Új Világ Néppárt elnöke nem kezdeményezi a hatpárti megállapodás felülvizsgálatát, támogatja Márki-Zay Péter ötletét. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester 370 ezer szavazattal lett első az ellenzéki miniszterelnök-jelölti versenyben, ami egy országgyűlési választáson, pártokra lefordítva 5-7 mandátumot is jelenthetne. Pálinkás szerint az ellenzéki térfélen kevés politikus van, aki nem a saját és pártjának pozícióját tartaná elsődleges szempontnak a tárgyalásokon.
Bár a nyilvánosság előtt még nem foglaltak állást, a nyilatkozatok hangvételéből látszik, hogy az ellenzéki pártoknak nem igazán tetszik Márki-Zay Péter legújabb ötlete, miszerint a baloldalon a tervezett hat helyett egy hetedik frakciót is létre kellene hozni, lehetőséget biztosítva ezzel a listavezetőt támogató civilek és a kispártok képviselőinek a parlamentbe jutásra.
Márki-Zay a képviselőcsoportot Pálinkás József Új Világ Néppártjára alapozná, már ha az tudna frakciót alakítani. A jelenlegi szabályok szerint nem tudna. A hódmezővásárhelyi polgármester – aki egyébként az ÚVNP jelöltjeként nyert egyéni körzetben az előválasztáson – korábban úgy nyilatkozott, ebben az esetben Pálinkásékhoz csatlakozna. Amúgy a Párbeszéd-frakcióba ülne.
A Párbeszéd és a Jobbik az ATV kérdésére már jelezte, az ellenzéki pártok nem a sajtón keresztül szeretnék ezt megvitatni, az ilyen ötletekre ott vannak a pártok közötti egyeztetések. A viták borítékolhatók, hiszen az egyéni jelöltek elosztása után már csak az országos pártlistán lehet mandátumhoz jutni, a befutó helyek száma pedig korlátozott. A sorrendről a hat pártnak kell megállapodni, de Márki-Zay ötlete nyilván tovább bonyolítja a helyzetet, élezve a konfliktusokat. Mindazonáltal a hódmezővásárhelyi polgármester már leült egyeztetni Gyurcsány Ferenccel.
Az ügyről megkérdeztük az ÚVNP elnökét, Pálinkás Józsefet, aki a Mandinernek elmondta, tudott Márki-Zay ötletéről, ami szerinte legitim felvetés.
Mivel azonban nem valósult meg az az alap-megállapodásban rögzített feltétel, hogy pártja akkor alakíthat frakciót, ha legalább öt jelöltjük nyer az előválasztáson, ezért Pálinkás nem lép fel a megállapodás módosításának igényével. Ugyanakkor Márki-Zay mozgalmának van néhány olyan jelöltje, akiket az ÚVNP is támogat vagy akik akár az ő frakciójukba is beülnének, ha létrejönne.
Ezzel együtt az ellenzéki térfélen elég kevés politikus van, aki nem a saját és pártjának pozícióját tartaná elsődleges szempontnak a tárgyalásokon, az ország érdeke helyett”
– magyarázta az ÚVNP elnöke, aki szerint Márki-Zay győzelmével új helyzet állt elő az ellenzéki térfélen. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester 370 ezer szavazattal lett első a miniszterelnök-jelölti ellenzéki versenyben, ami egy országgyűlési választáson, pártokra lefordítva 5-7 mandátumot is jelenthetne.
Kérdésünkre, ő lenne-e képviselő a parlamentbe, nem adott egyértelmű választ. Azt mondta: ez nagy mértékben függ a feltételektől.
Pálinkás ugyanakkor egyetért azzal, hogy ha az ellenzék győz és Márki-Zay lesz a miniszterelnök, nagyon nehéz dolga lesz. Ennek kapcsán emlékeztetett a DK elnökének pár nappal ezelőtti nyilatkozatára, amelyben
Egyebek mellett ezért sem voltam nagy híve az ellenzéki kormányfőjelölti versenynek, mert bárki nyer, az eredménynek közjogi értelemben nincs kötőerje, csak politikailag van – mondta Pálinkás.
_
Nyitókép: MTI