Árulkodó: fontos évfordulót felejtett el Magyar Péter pártja
Pedig a Tisza Párt elnöke mindig mindenről posztol, ha kell, ha nem.
A magyar társadalom 81 százaléka támogatja, hogy Magyarország továbbra is határkerítéssel védekezzen az illegális bevándorlókkal szemben – derül ki az Alapjogokért Központ legfrissebb közvélemény-kutatásából.
Az Alapjogokért Központ 1000 fő telefonos megkérdezésével készült, országosan reprezentatív felméréséből kiderül, hogy a 2015-ben az ország déli részén felépített határzárat tízből nyolc választókorú magyar ma is támogatja. Mint a kutatás fogalmaz: „mindez azt jelenti, hogy a választókorúak közül körülbelül 6,5 millióan helyezkedtek a határkerítést támogató, illegális bevándorlást pedig elutasító kormányzati álláspontra”.
Az illegális migráció elleni védekezés nem pusztán az afganisztáni fejlemények miatt aktuális, hanem mert a legfrissebb adatok szerint a déli határszakaszon 2021 első nyolc hónapjában 300 százalékkal több illegális bevándorlót tartóztattak fel a hatóságok, mint 2020 azonos időszakában – a Központ felmérése szerint pedig a növekvő migrációs nyomással szembeni, határzárral történő védekezés társadalmi támogatottsága továbbra is vitán felül áll.
Ezt igazolja, hogy csak tízből egy magyar (10 százalék) foglalt el „billegő” álláspontot a kérdés kapcsán, és
– szögezi le a kutatás.
A közvélemény-kutatás arra is rávilágít, hogy a magyarok szerint az elhibázott afganisztáni NATO-kivonulás miatt fokozódik majd az Európára nehezedő migrációs nyomás. A megkérdezettek 67 százaléka gondolta úgy, hogy a közép-ázsiai ország biztonsági helyzetének változása miatt növekedni fog a bevándorlás Európa határainál, míg 14,5 százalékuk szerint nem áll majd be jelentős változás az afganisztáni események ellenére sem. A válaszadók közül mindösszesen 5 százalék mondta azt, hogy szerinte csökkenni fog a kontinens irányába történő migráció.
Módszertan
Az Alapjogokért Központ közvélemény-kutatása 2021. augusztus 30. – szeptember 1. között telefonos adatfelvétellel, CATI-módszerrel készült. Az 1000 fős minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra. A statisztikai mintavételből adódó elkerülhetetlen ingadozások nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint a KSH adatai alapján kerültek kiegyenlítésre. Azokban az esetekben, ahol minden megkérdezett válaszolt a kérdésre, 95 százalékos megbízhatósággal mondhatjuk, hogy a becslések maximum 3,16 százalékkal térnek el a teljes sokaságra jellemző értéktől. 2021. szeptember 6.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor