Ungár Péter a Reakcióban: Az Európai Parlament kontraszelektált társaság
Mi lesz az LMP-vel a Csárdi-ügy után? Mit gondol Magyar Péterről és rajongóiról? Merre tovább, zöldmozgalom? Mi várható az amerikai elnökválasztáson?
A jó családpolitikai gyakorlatokról tartott kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött a IV. Budapesti Demográfia Csúcs pénteki napja. A beszélgetést Ekler Gergely családokért felelős stratégiai államtitkár moderálta, résztvevői pedig Novák Katalin családokért felelős miniszter, Milan Krajniak szlovák munka-, szociális- és családügyi miniszter, Janez Cigler Kralj szlovén munka-, család-, szociális ügyi és esélyegyenlőségi miniszter, Gatis Eglītis lett népjóléti miniszter, Bartha Tünde cseh miniszterelnöki kabinetfőnök, valamint Lorenzo Fontana korábbi olasz család- és fogyatékosságügyi miniszter volt.
Az embernek egy élete van, nem lehet élesen elválasztani a munkát, a személyes életet és a családot – ezzel a mottónak is beillő megjegyzéssel indította a beszélgetést a moderátor, Ekler Gergely, majd feltette a kérdést: mi a legvégső cél, amiért a megfelelő családpolitikát igyekeznek alkalmazni a beszélgetés résztvevői, és mi a személyes motivációjuk?
Novák Katalin válaszában kifejtette: férjével három gyermekük van, a legkisebb egy 13 éves lány, aki most még úgy képzeli, hogy 10 gyermeket szeretne, de közben orvosként szeretne dolgozni. Novák leszögezte: szeretné, ha a lánya sikeres orvos lenne, egyben megszületne a tíz gyermeke is.
Azt szeretném, hogy mindkét cél megvalósulhasson. Ne kelljen lemondani a szakmai céljainkról a gyermekeink miatt, sem a gyermekekről a munkánk miatt – ez a cél.”
Hozzátette: ez nemcsak a nőkre igaz, hanem a férfiakra is, akik egyre inkább jelen lévő édesapák szeretnének lenni, azaz a mesélésnél is ott szeretnének lenni, nem csak a fürdetéskor. Novák hangsúlyozta, hogy szeretné, ha a fiatalok valóban tudnának dönteni.
Bartha Tünde, Andrej Babis cseh kormányfő kabinetfőnöke megjegyezte: ma 1,7 a cseh születési ráta, ami az ötvenes években is így volt. A rendszerváltás utáni eufória miatt ez a szám 1,9-re kúszott fel. Mint mondta, Babis mindent félretesz, ha Lili, a lánya hívja őt; mindegy, hogy Merkel, vagy éppen Orbán keresi, ilyenkor nekik sem veszi fel a telefont. Bartha hozzátette: ő maga is így működik.
Lorenzo Fontana jelezte: ő egyszerűen Budapestre hozta a családját most a csúcs idejére. Szerinte fel kell tenni a kérdést, hogy mi az ember maga. Csak anyag vagyunk, vagy több vagyunk az anyagnál? „Nem hiszem, hogy csak anyag lennénk, hiszen megtanulta mindenki az anyanyelvét.
A kultúra, a hagyományaink, amit nagyszüleinktől kaptunk, az az igazán fontos, az vagyunk.”
Fontana rámutatott: ha az európai munkaerőhiányt és demográfiai válságot bevándorlással akarjuk kezelni, akkor az azt jelenti, hogy az embert csak egy számnak tekintjük. Ez a materialista megközelítés puszta számra redukálja az embert. Azonban az ember közösségi lény: a közössége, hagyományai, kultúrája, értékrendje nélküli ember nem ember. A bevándorlás csak társadalmi feszültségeket szül. Egyben téves emberképből fakad a támogatása. Meg kell értetnünk, hogy nemcsak gazdaság van, hanem lélek is van, kultúra is van, hagyomány is van – fogalmazott.
Milan Kranjak szlovák családügyi miniszter azzal kezdte: egykor ő fürdette a lányát, amire felelősségteljesen felkészült. Szerinte mi Közép-Európában valahogy jobban értjük a mai helyzetet, mint a Nyugat; mi még családpártiak vagyunk. Mint elmondta:
Leszögezte: a család a társadalom alapköve, és nem a bevándorlás a megoldás a demográfiai problémákra. A szlovák családpolitikáróI elmondta: igyekeztek lefedni a születéstől a felnőttkorig tartó időszakot a különféle támogatásokkal.
Janez Cigler Kralj szlovén családügyi miniszter elmondta: neki 4-11 éves gyermekei vannak, és néha úgy érzi, hogy az egész család vezeti a családügyi minisztériumot. Ők a családokat és a nőket támogató intézkedéseket igyekeznek hozni, hogy a nőknek ne kelljen otthagyni a karrierjüket, és annyi időt tölthessenek a gyermekeikkel, amennyit akarnak. Rámutatott: ma Szlovéniában a legmagasabb a dolgozó édesanyák aránya, és a gyermektelen férfiak közül kevesebben dolgoznak, mint a gyermekesek között. Hozzátette: minden előttük kormányzó szociáldemokrata kormány arról győzködött mindenkit, hogy nincs értelme befektetni a családokba, mert annak nincs hatása. De ez nem igaz, a magyar példa is mutatja, hogy van értelme és eredménye.
Gatis Eglitis lett népjóléti miniszter úgy véli: nem állapot, hogy a melegházasságot be nem vezető országoknak nem akarnak támogatást adni az EU-s helyreállítási alapból, ez nem járható út. A szíriai válság és migráció kapcsán megjegyezte:
Most ugyanis, hat évvel később, az afgán válság nyomában már mindenki azt mondja, hogy nem akarunk kontrollálatlan migrációt.
Szlovén kollégája, Kralj kifejtette azt is: a családpolitika tagországi felelősség az EU-ban, s az is kell maradjon, az EU maximum keretek létrehozásával tudna segíteni, de nem biztos, hogy azzal minden tagország egyetértene. A legjobb, ha ez a terület a tagállamoknál marad.
Fontana azzal folytatta: mi úgy gondoljuk, hogy a családot egy férfi és egy nő alkotja, és a társadalom alapja a család. Mint kifejtette: az EU, ahogy azt megalkották, fontos lenne. Most kisebbségben vannak, akik az unió eredeti formáját támogatják, és vesztésre állnak, de hősökre van szükség, mert velük ez a trend talán megfordítható. Leszögezte: változtatnunk és harcolnunk kell, hiszen az új totalitarizmus el akarja pusztítani Európát. A magyar nép küzd ez ellen – emelte ki. Szerinte akik el akarják pusztítani Európát, azok a családra fognak koncentrálni. Nemcsak gazdasági csatát kell vívni, hanem kulturálisat is. Fontana elmesélte: az első nap, amikor miniszter volt, kimondta, hogy meleg család nem létezik, és rögtön rátámadt mindenki, kivéve a magyarokat.
és kii kellett venniük az óvodából a gyereket, mert kiutálták. Rámutatott: kemény csata jön egy olyan totalitarista ellenséggel szemben, amely veszélyezteti a gyermekeink életét. „Köszönöm a magyar kormánynak és Katalinnak is, hogy beszálltak ebbe a csatába” – fogalmazott Fontana.
Bartha Tünde elmesélte: egy online konferencián megkérdezték, hogy mikor lesz harmadik vécé a cseh miniszterelnökségen. Azt válaszolta, hogy ha valaki odajön hozzájuk, hogy kell egy harmadik vécé, akkor majd elintézi.
Kranjak szlovák miniszter kijelentette: ők amikor javaslatokat kapnak Brüsszeltől vagy az EU-tól, azt mondják, jaj, csak ne segítsenek nekünk! Emlékeztetett: Ferenc pápa elmondta szlovák útja során, hogy a közép-európai nemzeteknek világos tapasztalata van arról, milyen az, ha csak egy helyes vélemény van. Az EU feladata, hogy védekezzen az ideológiai kolonizáció ellen.
Lett kollégája megjegyezte: Brüsszelben először fel kéne ismerni, hogy fontosak a családi ügyek, de ez a felismerés még nem született meg. Szlovén kollégája úgy fogalmazott: nem valaki ellen harcolunk, hanem önbizalommal teli harcot folytatunk a családok érdekében. Ahogy II. János Pál mondta szlovén fiataloknak 1996-ban, akik közt ő is ott volt: Ne féljetek!
Nyitókép: Mátrai Dávid