Ön a napokban részt vett a European Conservative folyóirat média és konzervativizmus témájában tartott beszélgetésén. Hogyan tudják a konzervatívok javítani médiamegjelenési lehetőségeiket a big tech cenzúra korszakászban?
Sosem volt még olyan fontos, hogy a konzervatívok megóvják a szabadságot, mint ma. A szólásszabadság és a vélemény szabadsága, az eszmék és az értékek forognak kockán, melyekben hiszünk. A szabadság megóvása egyet jelent mindenfajta cenzúra elleni harccal, hiszen a cenzúra egyre inkább sújtja a konzervatív gondolkodónak, újságírókat és értelmiségieket. Mint ahogyan a lapszámbemutatón is beszéltünk róla,
az egyetlen megoldás, hogy a nyugati konzervatívok hálózatot építsenek és segítsenek egymáson.
Eközben szükség van magazinokra, kiadókra, konferenciákra és tévékre, amelyek teret és hangot adnak egy másfajta világnézetnek, mint amely most dominál Nyugat-Európában.
A lapszámbemutatón arról is szó volt, milyen érvek szólnak a piac regulázása mellett és ellen. Tud segíteni a piac szabályozása a Facebookkal és a Twitterrel kapcsolatos gondok megoldásában?
Én nem hiszek az önmagát szabályozó piacban: a piacnak kellenek szabályok, amelyek alapján működik, és ugyanez vonatkozik a közösségi médiára is. Igaz, hogy a közösségi médiumok magáncégek, de akkor is követniük kell a szabályokat. A demokráciák alapvetői jogaira jelent veszélyt, ha ezek a nagy cégek azt hiszik, nekik nem tetsző gondolatokat vagy embereket cenzúrázhatnak.
Súlyos gond, hogy ez a cenzúra nem objektív alapokon működik,
és a gyűlöletbeszéddel szembeni harcuk során sokszor egyszerűen a szólásszabadság ellen lépnek fel.
Hogyan látja az olasz jobboldal helyzetét?
Az olasz jobbközép három pártból áll: az Olasz Testvérek, a Lega és a Forza Italia, amik a jobboldal szívét-lelkét adják. Ők a konzervatívok és a szuverenisták. A nagyobb felmérések szerint a jobbközép ma az olaszok többségét fedi le, de ennek ellenére évek óta nem voltak kormányon. A választások 2023-ban lesznek, és reménykedhetünk, hogy a jobbközép visszatér a kormányra.
De addig is építeni kell – nem csak a politikai struktúrát, de a kulturálisat is,
hiszen erre szüksége lesz majd az új olasz kormánynak.
Ön nemrég cikket írt magyarországi tapasztalatairól. Hogyan látja az itteni helyzetet és mit gondol az orbáni politikáról?