Magyarországon jelenleg sok nagyvállalkozót az foglalkoztat, ki nyeri az autópálya-hálózat egy részének üzemeltetésére kiírt pályázatot, ő kap ugyanis 35 éven keresztül éves díjat a fenntartásért – számolt be a Handelsblatt a koncesszióról. A Strabag építőipari vállalat is pályázott, és Mészáros Lőrinc neve is felmerült, aki Orbán Viktor gyerekkori barátjaként néhány év alatt hatalmas vagyont halmozott fel.
„2011 óta folyamatosan nőtt a közbeszerzések aránya, amelyek az Orbán köréhez tartozó emberekhez kerültek” – mondta Tóth István János, a Budapesti Korrupciókutató Központ munkatársa, aki az Orbán által kiépített rendszert „kivételezésnek” nevezi. Lánczi András kormánypárti értelmiségi szerint a „hazafias vállalkozói egység” megteremtése erősíti a magyar gazdaság alapjait.
Ezek az üzletemberek azonban nem alkotnak egy állandó csoportot, mivel „senki sem lehet Orbán fölött, és ő dönti el, ki nyer” – mondta Csillag István volt gazdasági miniszter az orbáni körökben uralkodó erkölcsökről. Míg Spéder Zoltán csillaga 2016-ban leáldozott, miután az általa épített takarékszövetkezeti konglomerátum projektjei Orbán Viktor és Matolcsy György útjába kerültek, addig Csányi Sándor, aki teljes mértékben beágyazódott a magyar gazdaságba, „támadhatatlan”. Az üzletemberek az Orbánnal való kapcsolataiknak köszönhetően olyan bevételeket tesznek zsebre, amelyeknek a forrása hazai. Kovács Mátyás János gazdaságtörténész ezt a rendszert egy perpetuum mobile-hez hasonlítja: „a miniszterelnök pénzt és posztokat osztogat, ami megszilárdítja a rendszert”.